2963393184_ae06e6ac4d_z

Земјотрес од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија

Тирана, 4 ноември, 2016 - 10:25 (META)  Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утринава е регистриран во Албанија, соопшти денеска републичкиот сеизмолошки завод на Србија. Земјотресо...
rtx1kg77-1-736x414

Ципрас планира реформи во министерствата, реконструкцијата на чекање

Атина, 1 ноември, 2016 - 12:25 (META)  Во подготовките за владина реконструкција, која е одложена, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира реформи, поделба и зголемување на бројот на министерствата. Иако на п...
avtobus

Македонски државјанин загина во сообраќајка на македонски автобус и шлепер во Турција

Малкара, 6 септември, 2016 - 10:01 (META)  Едно лице загинало, а неколку се повредени во сообраќајна несреќа што се случила ноќеска во Турција, меѓу шлепер и автобус од Македонија, јавуваат турските медиуми....
eksplozija-RTK-Kosovo

Експлозија пред зградата на косовската радио-телевизија

Приштина, 23 август, 2016 - 10:53 (META)  Силна експлозија синоќа одекнала во дворот на Радио-телевизија Косово (РТК), во непосредна близина на сателитските предаватели, соопшти телевизијата. Во експлозиј...
pozar-hios-860x680

Голем пожар на грчкиот остров Хиос

Атина, 25 јули, 2016 - 10:06 (META)  На грчкиот остров Хиос рано утрово, околу 3.30 часот, избувна силен пожар. Пожарот избувна во јужниот дел на островот, а грчките противпожарни служби се обидуваат да го с...
cipras

Грција го смени изборниот закон: Ќе гласаат и малолетници со 17 години

Атина, 22 јули, 2016 - 10:23 (META)  Грција ќе има поголемо гласачко тело, зајакнато со малолетни гласачи на 17 години, а победникот на изборите ќе влезе во парламент без досегашниот бонус од 50 пратеници. О...
150105_Open_Europe_Blog_Greece-860x680

Грците ѝ должат 89 милијарди евра на државата

Грците должат речиси 89 милијарди евра кон државата. Висината на неисплатените долгови од даноци кон Управата за јавни приходи е еднаква на половина од грчкиот домашен бруто-производ, а стравувањата меѓу финанс...