ПССЕ избира судија од Македонија за Европскиот суд за човекови права

Стразбур, 11 октомври, 2016 - 11:21 (META)  Во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) денеска ќе се гласа за избор на судија од Македонија за Европскиот суд за човекови права. Парламентарцит...

Германија вратила 12.760 бегалци во Австрија

Виена, 4 октомври, 2016 - 12:56 (META)  Австрија не се соочува со доаѓање на мигранти преку своите јужни граници, туку од Германија, која со автобуси ги враќа мигрантите што не побарале азил, пишуваат австри...

Франција почна воздушни напади врз ИД

Париз, 30 септември, 2016 - 10:01 (META)  Франција ги почна првите воздушни напади врз мети на Исламска држава со носачот „Шерл де Гол“. Голем број борбени авиони „рафал“ полетаа утринава, јавија светскит...

Жестока прва дебата на Клинтон и на Трамп

Њујорк, 27 септември, 2016 - 10:47 (META)  Жестока дебата имаа синоќа кандидатите за претседател на САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, кои се соочија на првата од трите телевизиски дебати пред претседателск...

Италијанската крајбрежна стража викендов спасила 3.400 мигранти

Околу 1.100 мигранти вчера биле спасени од крајбрежјето на Либија, со што бројот на спасени мигранти за време на викендот се зголеми на 3.400 лица, соопшти италијанската крајбрежна стража. Мигрантите кои...

Бројот на загинати во експлозијата во Бангладеш се зголеми на 31 лице

Бројот на загинати во експлозијата што се случи во саботата во фабрика за амбалажи во Бангладеш се зголеми на 31 лице, а неколку десетици се повредени, соопштија локалните власти. Големата експлозија се ...