Клинтон: Има веродостојни наводи дека руската влада се меша во изборите

Вашингтон, 6 септември, 2016 - 10:34 (META)  Демократскиот кандидат за претседател на САД, Хилари Клинтон, изрази загриженост поради, како што вели, веродостојните наводи за мешањето на руската влада во избо...

ОБСЕ планира да испрати 500 набљудувачи за претседателските избори во САД

Вашингтон, 23 август, 2016 - 11:31 (META)  Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) планира да испрати 500 меѓународни набљудувачи да ги следат претседателски избори во САД, во ноември година...

Меркел ги повика граѓаните со турско потекло да ѝ бидат лојални на Германија

Берлин, 23 август, 2016 - 10:57 (META)  Канцеларката Ангела Меркел денеска ги повика граѓаните со турско потекло, кои подолго време се германски државјани, да ѝ бидат лојални на Германија, јавуваат светските...

Статуи од гол Трамп осамнаа ширум САД

Кливленд, 19 август, 2016 - 10:42 (META)  Статуи од гол Доналд Трамп се поставени во повеќе градови ширум САД, а фотографиите од нив ги преплавија социјалните мрежи, јавуваат американските медиуми. Фигу...