Силен тајфун им се заканува на Филипините, евакуирани околу 750.000 луѓе

Стотици илјади луѓе се евакуирани од централниот дел на Филипините во понеделник во очекување на тајфун со ветришта со брзина од 185 километри на час, носејќи дождови кои би можеле да предизвикаат поплави и одр...

Германската полиција се судри со левичарски активисти на собир на десницата

 Германската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера маскираните левичарски активист кои фрлаа камења и шишиња во Лајпциг додека одржува контрапротест на манифестацијата на десничарските дем...

Пражани протестираа против примањето бегалци во Чешка

Повеќе илјади жители на чешката престолнина Прага протестираа во саботата на централниот плоштад против плановите за прифаќање на бегалците во земјата, според принципот на квоти на Европската унија. Демо...

Протест против влегувањето на Црна Гора во НАТО

Најмалку пет илјади луѓе според оцените на организаторите а околу 1.500 според црногорската полиција протестираа во саботата во главниот град Подгорица против вклучувањето на Црна Гора во НАТО, кои се одржаа во...

За Ердоган „нечесна“ е жалбата на Ирак за упадот на турските војски и нема да ги повлече

 Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоан го нарече „нечесен чекор“ обраќањето на Багдад во Советот за безбедност при Обединетите нации во врска со упадот на турските сили во северен Ирак, и рече дека Анкара нем...

САД: Довербата во владата дека може да ги заштитат своите граѓани најниска во десет години

Довербата во американската влада дека може да ги заштити своите државјани од напади, е најниска во последните десет години, по нападите во Сан Бернардино во сојузната држава Калифорнија, во кој сопружници кои с...

ЕК покренува постапка против Унгарија поради законот за азил

Европската комисија во четвртокот испрати официјално предупредување до Унгарија, што е прв чекор за покренување на постапка за кршење на европското законодавство, бидејќи смета дека унгарските закони за азил не...

Сириската опозиција подготвена да преговара со владата на Асад

Сириските опозициски групи објавија дека се подготвени под покровителство на ОН да преговараат со претставници на владата на претседателот Башар ал-Асад, но инсистираат тој да отстапи од власта. „Целта н...

Сеул смета дека Пјонгјанг блефира оти поседува хидрогенска бомба

Јужнокорејското разузнавање смета дека станува збор за блеф изјавата на челникот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун, дека неговата земја поседува хидрогенска (водородна или термонуклеарна) бомба, соопштија во четвр...

Трамп остана без почесниот докторат во Шкотска

 Шкотскиот универзитет Роберт Гордон од Абердин извести во средата вечерта да го повлече е почесен докторат кој му го додели на Доналд Трамп, откако неговата изјава да им се забрани да влезе  предизвика бура пр...