Анкара ги повика Турците да го напуштат Ирак

Владата во Анкара во средата и повија своите граѓани коишто се наоѓаа во Ирак да ја напуштат оваа земја поради безбедносни причини. „Нашето предупредување се однесува на сите ирачки покраина освен Дахук, Е...

Германскиот вицеканцелар ја предупреди Саудиска Арабија за финансирање на исламистите

Германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел побара од Саудиска Арабија во неделата да престане да ги поддржува верските радикали во периодот на сé поголемата загриженост меѓу политичарите во Берлин поради тоа што н...

Бродолом во Егејско море, најмалку 11 мигранти се удавиле

Најмалку 11 мигранти, од кои пет деца, се удавиле ноќта во вторник кон среда во бродолом во Егејското море, соопшти грчката крајбрежна полиција, при тоа додавајќи дека десет лица се водат како исчезнати. ...

Бројот баратели на азил во Германија мина милион

Бројот на лица кои барале азил во текот на 2015 година во Германија надминал милиони, изјави германската министерка за социјална грижа. Вкупниот број баратели азил во компјутерскиот систем на германските с...

Асад: Британија и Франција немаат волја да ги поразат терористите во Сирија

Британските, како и француските воздушни удари проти џихадистичката група Исламска држава во Сирија, се нелегални бидејќи не се преземаат во договор или координација на владата во Дамаск, и ќе претставуваат под...

Русија ги известила САД дека почнува да користи крстаречки проектили во Сирија

Москва планира во вторникот ќе извести голем број напади во Сирија и пред бомбардирањата го известила Вашингтон дека ќе користи стратешки бомбардери и наведувани крстаречки ракети од бродови, објави американски...

Париз: Пасошот најден кај терористот може да е на сириски војник

  Идентитетот кој е наведен во сирискиот пасош пронајден крај еден од извршителите на атентатите од петокот вечерта во Париз може да оговара на оној на припадник на сириската војска на владата на претсе...

САД: Повеќе од половина сојузни држави одбиваат да примат бегалци од Сирија

Гувернерите на најмалку 27 американски сојузни држава од 50-те, одбија да ги прифатат сириските бегалци поради терористичките напади во Париз, односно сомневањето дека меѓу извршителите на масакрот од петокот в...

Париз: Русија ја поддржа Франција со воздушни удари во Рака

  Русија во вторникот ја поддржа Франција со воздушни удари врз позициите на екстремната сунитска организација Исламска држава во Рака, изјави висок функционер на француската влада. „Во овој моме...