Италија: Протести поради градење џамија кај „Кривата кула“ во Пиза

Повеќе стотини лица ја потпишаа петицијата против градење џамија во близина на „Кривата кула“ во Пиза, што значи дека на референдум ќе се одлучува дали храмот ќе биде граден. Во текот на вчерашниот ден с...

Бројот на загинатите во поплавите во Луизијана порасна на 12

Дванаесет загинати е последниот биланс од поплавите во Луизијана, а властите во 20 окрузи во земјата прогласија состојба на природна катастрофа. Како што јавуваат американските медиуми, спасувачките екип...

Италија: Авион ја проби оградата на аеродромот во Милано и заврши на автопат

Милано, 5 август, 2016 - 10:14 (META)  Карго-авион „боинг 737“ утринава при слетувањето на аеродромот „Орио ал Серио“ во Италија не успеал да се сопре на пистата, по што ја пробил оградата и излегол на автоп...

Откажани летови во Индонезија поради ерупција на три вулкани

Џакарта, 3 август, 2016 - 11:02 (META)  Ерупција на три вулкани во Индонезија го замати небото над архипелагот, поради што одложени се некои авионски летови. Во изминатите неколку дена еруптираа вулканот ...

Жестоки судири кај сирискиот град Алепо

Интензивни судири се водат во околината на сирискиот град Алепо, каде бунтовниците се обидуваат да го пробијат обрачот што околу градот го направија државните сили. За време на викендот, бунтовниците се ...

Турскиот премиер ги повлече тужбите за навреда и за клевета

Анкара, 3 август, 2016 - 10:12 (META)  Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим, синоќа соопшти дека во понеделникот повлекол вкупно 1.500 тужби за навреди и за клевети насочени кон него или кон неговата функци...