Уапсен романскиот вицегувернер на Централна банка поради корупција

Букурешт, 29 јули, 2016 - 11:48 (META)  Романската полиција денеска го уапси вецегувернерот на Централната банка, Богдан Олтенау, во рамки на истрагата за корупција што ја спроведува Националната дирекција з...

Клинтон ја прифати номинацијата за претседател: Ќе бидеме поголеми од кога и да е

Вашингтон, 29 јули, 2016 - 11:00 (META)  Хилари Клинтон ја прифати номинацијата на демократите за претседател на САД и во завршниот говор на партиската конвенција повика на единство и на слога. – Светот н...

Експлозија во станбена зграда во Малме

Експлозија одекна синоќа во станбена зграда во шведскиот град Малме, јавуваат локалните медиуми. – Експлозијата се случила во еден од становите – изјави портпаролот на полицијата, Ана Горансон, додавајќи д...

Клинтон ја доби номинацијата за претседателски кандидат на демократите

Вашингтон, 27 јули, 2016 - 10:16 (META)  Демократската партија на САД официјално ја номинираше Хилари Клинтон за свој кандидат на претседателските избори, закажани за ноември годинава. Првпат во историјата н...

Пукотници во Малме, едно лице повредено

Малме, 26 јули, 2016 - 20:51 (META)  Едео лице настрадало во пукање во трговски центар во шведскиот град Малме, јавуваат медиумите. Повредениот е хоспитализиран, но засега нема информации за неговата сост...

Ердоган: Народот бара враќање на смртната казна и ќе мора да го послушам

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека лидерот на земјата мора да ги слуша граѓаните, а тие, како што рече, сакаат повторно воведување на смртната казна. – Што зборува денес турскиот народ?...

Заложничка драма во црква во Франција

Двајца мажи вооружени со ножеви, наводно, киднапирале две калуѓерки и неколку верници и ги држат како заложници во црква во францускиот град Рувреј, во близина на Руан. Според одредени медиуми, напаѓачите како ...

Јункер: Само Британија може да го иницира процесот на излез од ЕУ

Брисел, 25 јули, 2016 - 11:20 (META)  Нема краен рок до кога Велика Британија треба да ги почне преговорите за излез од Европската Унија, соопшти претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Јун...