Направи сама: Маски за лице за студените денови

Нема ништо подобро од домашна маска која ќе направи да ја чувствувате вашата кожа повторно жива.

maska_lice_nega

Маските за лице се едни од најстарите форми на третмани за убавина кои помагаат во одржување на кожата да биде мека и свиленкаста.

Ние ви предлагаме неколку маски кои се добри за во студените зимски денови:

1. Маска од авокадо

Маската од авокадо е добра за сувата кожа која може да се иритира во зима и е многу лесна да се направи. Истолчете ја внатрешноста на авокадото и додадете неколку капку маслиново масло, па нанесете ја смесата на лицето. Оваа негувачка маска ќе му овозможи многу витамини, минерали и антиоксиданти на вашето лице во борбата против зимската сувост.

2. Маска од млечни производи

Оваа маска е едноставен и ефективен лек за уморната кожа. Направете смеса од јогурт, млеко, павлака или кефир и нанесете ја на лицето избегнувајќи го пределот околу очите. Одморете 10-15 минути и измијте со ладна вода. Оваа маска омекнува, регенерира и ја враќа природната pH вредност на кожата.

3. Маска од белки од јајца

Оваа маска е добра за мрсна кожа со големи пори. Измешајте две белки од јајце и нанесете ги на лицето. Одморете половина до 1 час и измијте. Оваа маска ќе ја освежи и зацврсти мрсната кожа и ќе направи да изгледа поздраво од предходно. Во зима ќе создаде природна заштита од ветрот.

4. Маска од банана

Ако имате комбинирана кожа, измешајте истолчена банана со слатка павлака и ставете ја смесата да стои околу половина час. Оваа маска ќе ја измазни, омекне и негува кожата.

5. Маска од мед и млеко

Оваа маска е веројатно една од најлесните маски кои може да ги направите. Она што ви треба е половина шолја мед и 2 кафени лажички млеко. Ставете ја пастата на лицето и вратот и масирајте 5 минути. Потоа оставете ја да стои 20 минути пред да ја измиете со млака вода. Маската ќе ја омекне кожата и е најлесниот начин да ја негувате сувата кожа во зима.