Блокада на граничниот премин кон Грција?

Нова блокада од грчките земјоделци на преминот Евзони-Богородица со Македонија е се поизвесна како што се интензивираат земјоделските протести. Кон штрајкот и блокадите на земјоделците се очекува од утре да им ...

Просечната нето-плата во ноември изнесувала нешто над 350 евра

Просечната месечна нето-плата во ноември лани изнесувала 22.380 денари, додека просечната бруто-плата била 32.877 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на просечна...

Временска за денес – Ќе паѓа снег во цела Македонија

Денеска повремено ќе врне снег, а во југоисточните делови врнежите ќе бидат од дожд и од снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Висината на снежната покривка нема значит...

Се очекуваат нови врнежи на снег

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и ниска облачност. Утринските температур...
article placeholder

Бил Николов: Кога на Македонија ќе и’ биде дозволено да учествува на Олимпијада?

„Бившата Југословенска Република Македонија" на свеченото отворање на Зимските олимписки игри во Сочи, Русија, продефилира со оние држави чии имиња започнуваат со буквата „Б" (зборот „бивш" почнува со „Б" и на ...
article placeholder

Интервју со Александар Трајковски, најмладиот играч на А репрезентацијата на Македонија

Александар Трајковски е еден од најмладите играчи некогаш повикани во составот на А репрезентацијата на Македонија, првиот повик го доби со само 17 години. Иако сеуште млад, тој веќе има испишано играчка...
article placeholder

Македонска Телеинквизиција

Дремам дома... лето, 40 степени, нема никој надвор, досадно на фејсбук... од игри преку глава, за промена решив да пуштам телевизија... И како по 100 се заебав само поише се депримирав... не за друго... само с...