Трамп и Путин денеска ќе разговараат телефонски

Претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, денеска ќе разговараат телефонски .

Трамп рече дека не разговарал со Путин во периодот по инаугурацијата на 20 јануари, додавајќи дека рускиот претседател му се јавил по победата на изборите.

Претходно, претседателот Трамк ќе има телефонски разговори и со лидерите на Германија и Франција, Ангела Меркел и Франсоа Оланд.

Вчера, Трамп се сретна со британската премиерка, Тереза Меј. Тоа беше првата официјална посета која 45. Претседател на САД ја оствари во Белата куќа.