Здрави грицки што можете да ги јадете пред спиење

Не е грев да грицнете нешто пред спиење, но секогаш треба да внимавате при изборот на производите.

gricki

Нутриционистката Ангела Лемонд тврди дека е важно човек да јаде кога е гладен, без оглед на тоа колку е часот, пишува списанието „Women’s Health“.

Трикот е во тоа да внимавате вашиот полноќен оброк да не го покачи нагло шеќерот во крвта, да не предизвика желба за поголема количина на храна од онаа што ви е потребна или да  не ви додаде килограми.

Овие пет оброци би требало да ве држат сити до утрото без последици за вашата линија:

● пола банана и неколку бадеми

● пола јаболко и малку немрсно сирење

● пола чаша грав и една пченкарна тортилја

● чаша боровница и чаша јогурт

● еден до два моркови и две лажици хумус