Дејвид Боуви издаде нов албум на својот роденден

Легендарниот британски музичар Дејвид Боуви во петок, на својот 69 роденден, го објави новиот албум Blackstar, кој критичарите веќе го оценуваат како негово најинвентивно дело.

Image
Албумот е темелен врз џезот, специфичниот глас на Боуви, звукот на саксофонот, неговиот прв инструмент, како и врз ритам секцијата.

На Боуви во создавањето на албумот му помогна познатиот американски саксофонист Дони МекКаслин, кој го истражува звукот на полето на модерниот џез фанк и електронската музика. На две песни учествуваше и Џејмс марфи, движечката сила на бендот LCD Soundsystem, кој на преминот на 20-сеттиот век важеше како еден од најважните претставници на електронската музика.

На 25-ттиот студиски албум на Боуви има седум песни. Насловната трае 10 минути и зборува за смртта и религијата. Слична е и песната Lazarus, која Боуви ја напиша за истоимениот мјузикл.

Последниот албум пред овој, The Next day, Боуви го објави во 2013 година, по десетгодишна дискографска пауза. И тогаш првиот сингл “Where Are We Now” го објави на својот роденден.

Дејвид Боуви е роден 1947 година во Лондон како Дејвид Роберт Џонс. Кариерата му трае повеќе од четири децении, а во историјата на музиката се запиша како човек со илјада лица, уметнички имиња и музички стилови – од глем рок, соул, денс поп до електронска музика. Еден од најинвентивните и највлијателни музичари настапи и во неколку филмови и телевизиски продукции.