Раководството на ФК Партизан поднесе оставка

Комплетното раководство на фудбалскиот клуб Партизан, по шокантната елиминација од Лига Европа, решило да поднесе оставки на своите функции, неофицијално дознава Б92. Партизан, во четвртокот, загуби во Белград од Аугзбург со 1:3 и за еден гол не успеа да избори пласман во нокаут фазата.

Image

Б92 пренесува дека раководните луѓе на клубот решиле да поднесат оставки на барање на навивачите на клубот.

Партизан против Аугзбург сè до 89.минута имаше резултат кои го носеше во наредната рунда, но потоа Бобадиља постигна гол за 1:3 и елиминација на ’црно белите’. Двата тима во групата забележаа по три победи и исто толку порази, меѓусебните дуели како гости ги добија со идентични 1:3, а Аугзбург поради гол разликата 12:11 го освои второто место, зад Атлетик Билбао.

По завршувањето на мечот играчите на Партизан со солзи во очите стоеле пред јужната трибина и ги слушале навредите од навивачите.

Тренерот на Партизан, Љубинко Друловиќ, не се појавил на прес конференцијата, туку веднаш заминал на состанок со спортскиот директор Ивица Илиев. На состанокот, според Б92, не се расправало за довербата на клубот кон Друловиќ, туку како да се ’подигне’ моралот на тимот по шокантната елиминација од Лига Европа.

Партизан е во длабока криза, а резултатите на тимот кој се наоѓа на четвртото место во домашното првенство со дури 24 бодови помалку од лидерот Црвена ѕвезда, не се подобрија и по тренерската смена.