Кривична пријава за скопјанец кој до смрт претепа врсник пред „Мистик“

Полицијата го идентификуваше и му поднесе кривична пријава за тешка телесна повреда на триесет годишен скопјанец за нападот што се случи во саботата пред ноќниот клуб „Мистик“, во којашто беше повредено едно мо...

Студентка се породила на екскурзија и бебето го фрлила во корпа за отпадоци

Студентка од Скопје се породила на апсолвентска екскурзија на граничниот премин „Табановце“ и бебето го фрлила во корпата за отпадоци. Според информациите на МВР, дваесет и тригодишната скопјанка била брем...

Скопјанец злоупотребувал податоци на девојки за порнографски веб

Триесет ипетгодишен скопјанец е пријавен поради бесправно дошол до лични податоци од две девојки на 18 и на 20 години од Фејсбук, и нивни фотографии од социјалните мрежи ги споделувал на интернет страница којаш...

Пијан кичевец прегазил двајца пешаци, едниот починал

Пијан кичевец во средата вечерта со автомобил „опел вектра“ прегазил двајца пешаци, а еден од нив починал на лице место. Сообраќајката се случила околу 23.45 част на улицата „Прилепска“ во Кичево. Триесе...

Два инцидента во скопско, пукање во училиште и на автобуска постојка

Два инцидента се случиле во средата во скопско Кондово, во едниот инцидент се пукало во училишен двор, а во вториот на автобуска постојка. Првиот инцидент се случил околу 7.40 часот, кога кондовец отишол...

Тепачка пред „Буњаковец“, еден прободен во главата

Едно лице е прободено во главата во тепачка што се случила утрово околу 4 часот во Скопје, во кафе бар лоциран пред Трговскиот центар Буњаковец. Во тепачката учествувале тројца скопјани на возраст од око...

Исчезнале три малолетнички

Во три одделни случаи, родители пријавиле дека исчезнале нивните малолетни ќерки, и тоа една во Штип, една во Драчево и една во Кичево. Имено, во вторникот, во 20 часот во полициската станица во Штип  Н....

Уште една жртва на железничка несреќа, децата се спасиле

Откако едно возрасно лице го загуби животот во е една од двете одделни железнички несреќи кои се случија во петокот крај Скопје и Битола, во саботата повторни на скопската периферија е регистрирана нова жртва н...

Заштитени сведоци ќе даваат исказ за „Дива населба“, рочиштето затворено за јавноста

Судското рочиште за случајот „Дива населба“, кое е закажано за во вторник во 10 часот, ќе биде затворено за јавноста бидејќи искази ќе даваат заштитени сведоци. Од Основниот суд Скопје 1 информираат дека...

Девојката што падна од висококатницата во Аеродром не била силувана

Нема траги од силување кај девојката што настрада откако падна од висококатница во скопски Аеродром, покажаа првичните резултати добиени од Институтот за судска медицина и медицинска деонтологија при Медицински...