Витамински сируп за посилен имунитет

smoothie_napitok_imunitet

Што е потребно:

100 г ореви

100 г суви кајсии

200 г суви сливи

100 г бадеми

50 г лешници

100 мл сок од лимон

100 г суви смокви

50 г брусница

50 г аронија

3 лажици мед со прополис и со матичен млеч

Приготвување: сувото овошје се сечка, јаткастите плодови се мелат, а ѓумбирот се ренда. Сите состојки се пасираат со стапчест миксер. Сирупот се собира во тегли и се остава да постои неколку дена. Можат да го консумираат и деца постари од 2 години, по една мала лажичка на ден. Поголеми деца и возрасни можат да земаат по 1 голема лажица сируп на ден.