5000-denari

Се повлекува малку користената петилјадарка, се пуштаат банкноти од 200 и од 2.000 денари

Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:20 (META)  На 15 декември, Народна банка ќе пушти во оптек две нови книжни пари во апоени од 200 и од 2.000 денари, а ќе ја повлече банкнотата од 5.000 денари. Оваа одлука бил...
ebrd

ЕБРД ја намали проекцијата за порастот на домашниот БДП од 3,2 на 2,1 отсто

Лондон, 4 ноември, 2016 - 9:53 (META)  Европската банка за реконструкција и за развој (ЕБРД) ја намали прогнозата за Македонија за порастот на домашниот бруто-производ (БДП) на 2,1 отсто од 3,2 проценти прое...
2963393184_ae06e6ac4d_z

Земјотрес од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија

Тирана, 4 ноември, 2016 - 10:25 (META)  Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утринава е регистриран во Албанија, соопшти денеска републичкиот сеизмолошки завод на Србија. Земјотресо...
3a05131b00000578-3900832-simona_zafirovska_20_has_been_charged_over_the_murder_of_her_mot-a-9_1478168339521

Македонка од Австралија ја претепала мајка си до смрт

Бризбен, 4 ноември, 2016 - 12:44 (META)  Дваесетгодишна Македонка од австралискиот град Бризбејн до смрт ја претепала својата мајка поради строгиот македонски начин на воспитување, пишува австралискиот порта...
evropska-komisija-860x680

ЕК во извештајот ќе изнесе забелешки за судството, слободата на медиумите и за корупцијата

Скопје, 4 ноември, 2016 - 12:30 (META)  Европската комисија (ЕК) се очекува следната недела, в среда, да даде условена препорака за почеток на преговорите за евроинтеграција на Македонија, но македонските вл...
obvineti-divo-naselje-ohrid

Обвинети во „Диво Насеље“ префрлени во Охрид, градот под силно обезбедување

Охрид, 4 ноември, 2016 - 10:32 (META)  Од синоќа, центарот на Охрид, околу објектите на Секторот за внатрешни работи, е под силно полициско обезбедување, што предизвика коментари и вознемиреност кај граѓанит...
ustaven-sud-860x670-860x670-860x670

В среда седница на Уставниот суд со новиот претседател, СЈО не е на дневен ред

  Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:08 (META)  Уставните судии в среда, 9 ноември, во редовниот термин од 9 часот, ќе ја одржат првата седница со новиот претседател, Никола Ивановски. На седницата, како што...
rtx1kg77-1-736x414

Ципрас планира реформи во министерствата, реконструкцијата на чекање

Атина, 1 ноември, 2016 - 12:25 (META)  Во подготовките за владина реконструкција, која е одложена, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира реформи, поделба и зголемување на бројот на министерствата. Иако на п...
nikolaj-patrushev-sekretar-bezbednost

Патрушев: Односите помеѓу САД и Русија ќе се нормализираат

Москва, 1 ноември, 2016 - 11:29 (META)  Влошувањето на односите помеѓу Москва и Вашингтон не е во интерес ниту на едната ниту на другата страна, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај ...