braun-i-shumaher-615x358

И Рос Браун со свој коментар за состојбата на Шумахер: Михаел покажува охрабрувачки знаци

  Лука ди Монтеѕемоло, Берни Еклстон, Фелипе Маса и кој сè не што бил вклучен во формула 1 ја прокоментира состојбата во која се наоѓа седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер. Зимава ќе навршат три...
fetel-po-trka-615x400

ФИА со истрага: Фетел го чека казна за пцовките на радио

Изминатиот викенд се возеше трката за Големата Награда на Мексико. На гридот речиси и да немаше промени во текот на целата трка долга 71 круг, но тоа што остана во центарот на вниманието беа последните неколку ...
titula-shutova-615x400

Почнува одбојкарското првенство: Шутова ја брани историската титула против Борец

Следниот викенд започнува 25. државно првенство во одбојка. Екипата на Шутова, која минатата година за првпат во историјата на своето 20-годишно постоење освои двојна круна, ќе започне да ја брани шампионската ...
triatlon-615x371

Претрпе 200 операции, па настапи на најтешкиот тријатлон…

Турија Пит е мотиваторка, писателка и рударски инженер, која пред неколку години беше заробена во шумски пожар во Австралија. Таа се здоби со изгореници од 65%  на своето тело и по ултра-маратонот во 201...
551

Рио 2016: Формирани четвртфиналните парови на кошаркарскиот турнир

На Олимписките игри во Рио ноќеска заврши групната фаза на турнирот во кошарка по што познати се двојките за четвртфиналето. Најтешка задача ќе има Аргентина која за противник ги доби САД, Хрватска со по...
bolt-na-start-615x400

Болт: Уште две злата до бесмртност

Усаин Болт продолжи да испишува историја откако стана првиот атлетичар кој стигна до три олимписки злата во низа на трката на 100 метри. Големиот ас од Јамајка бавно ја стартуваше финалната трка, но уште еднаш ...
uc2ShB09

Рио 2016: Фаворитите без проблеми на тениските терени

По еден ден пауза поради дожд, на тениските терени продолжија возбудувањата. Мажите ги одиграа мечевите од осминафиналето, додека кај жените се играа мечевите од четвртфиналето. Пласман во завршницата ка...
Rio Olympics Swimming

Рио 2016: Нов златен медал за Мајкл Фелпс

Американскиот пливач Мајкл Фелпс е најуспешниот на досегашните тек од Игрите во Рио откако ноќеска го освои четвртиот златен медал. Тој во финалето на трката на 200 метри мешано го освои првото место што...
Bogdanovski-znamenosec

Богдановски: Рекордот го посветувам на жртвите од поплавите во Македонија

Анастасија Богдановски оствари државен рекорд при својот настап на Олимписките Игри во Рио де Жанеиро, а македонската пливачка овој резултат го посвети на жртвите од поплавите во Скопје. „И во ова време ...
felps-medal-615x400

Неверојатниот Мајклс Фелпс со уште две нови олимписки злата

Мајкл Фелпс ја збогати својата олимписка колекција со уште два нови златни медали во Рио. Најтрофејниот олимпиец во историјата, се искачи на победничкиот подиум и во трките на 200 м. пеперутка и во 4х200 м. сло...