Image

Адел не ги додржа солзите на концерт поради масакрот во Орландо

Британската пејачка Адел се расплакала во текот на концертот во Антверпен кој го посвети на жртвите од масакрот во ноќниот клуб во Орландо во кој беа убиени 49 луѓе. „Вечерта би сакала да ја започнам со по...
Image

Масовно потпишување на петицијата за проверка на резултатите од гласањето на Евровизија

Повеќе од 250.000 луѓе ја потпишаа онлајн петицијата за проверка на резултатите на 61 издание на Евросонг, а во фокусот на покренувачите на петицијата се гласовите на петчлените национални жири комисии, јави Ru...
Image

Калиопи не успеа да се пласира во финалето на Евровизија

Македонската претставничка на натпреварот на песна на Евровизија, Калиопи, во четврток вечер не успеа да се пласира во финалето на ова музичко натпреварување. Калиопи настапи осма по ред, со песната „Дона“...
Image (4)

„The Prodigy“ на 14-ти август со концерт во Охрид

Еден од највозбудливите и најатрактивни лајв бендови во светската музичка индустрија на сите времиња, „The Prodigy“ за прв пат ќе има свој open air концерт во Македонија, на 14-ти август, на на стадионот „Билја...
Image (3)

Познати првите финалисти за Евросонг

Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта се земјите чии евровизиски претставници влегоа во финалето на Евросонг, од првата полуфинална вечер, која во вторник в...
Image (2)

Стоунси поканети да го завршат концертот прекинат пред 50 години

Издавачот на локалниот весник во Лин, во американската сојузна држава Масачусетс, го повика легендарниот британски бенд Ролинг Стоунс да се вратат во тој град во кој пред 50 години го прекинаа концертот заради ...
19-beyonce-lemonade-screenshot-2016-billboard-650

Бијонсе го објави новиот албум „Lemonade“

Бијонсе во сабота доцна ноќта го зацврсти својот статус на кралица на ненадејните објавувања на своите албуми, откако објави нови визуелен албум под наслов „Lemonade“, пренесуваат агенциите и потсетуваат дека о...
Image (12)

Roxette престануваат со концерти

Шведскиот поп дует Roxette објави дека ги прекинува концертните активности поради здравствени проблеми на пејачката Мари Фредриксон. „Лекарите ѝ советуваа на Мари Фредериксон да престане со настапите и с...
Image

Дилан, Стоунси и Маккартни може да настапат на ист фестивал

Организаторите на фестивалот Коачела, во Калифорнија, планираат оваа есен „мегафестивал“ на кој би настапиле шест музички легенди, пишува магазинот The Rolling Stone. Дневниот весник The Los Angeles Time...