Почина диџеј Бабура

Во раните утрински часови во Скопје почина познатиот диџеј Бабура, односно Љупчо Петровски. Тој почина по долго боледување, на 42-годишна возраст, јави Telegraf. Диџеј Бабура беше еден од најзначајните м...

Стинг и Питер Габриел на заедничка северноамериканска турнеја

Познатите британски музичари Стинг и Питер Габриел соопштија дека заедно тргнуваат на северноамериканска турнеја. Турнејата ќе биде наречена „Камен, хартија, ножици“(Rock paper Scissors), почнува на 21 јун...

Адел најбрзо до милијарда прегледи на YouTube

Британската поп ѕвезда Адел собори уште еден рекорд, имено видеоспотот за нумерата „Hello“ најбрзо стаса до милијарда прегледи на YouTube. На споменатата интернет платформа за размена на видео материјали...

Десет албуми на Боуви во британските топ 40

Десет албуми на скоро починатиот култен британски музичар Дејвид Боуви влегоа измината седмица во најпродаваните 40 албуми на британските топ листи, објави BBC. Фактот дека албумите на Дејвид Боуви зазем...

Музичкиот гениј Дејвид Боуви

Дејвид Боуви беше еден од највлијателните музичари на своето време, кој постојано одново ја редифинираше своја личности и својот звук, од хипиевскиот албум „Space Oddity“ од доцните шеесетти години на минатиот ...

Почина Дејвид Боуви

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ра...

Дејвид Боуви издаде нов албум на својот роденден

Легендарниот британски музичар Дејвид Боуви во петок, на својот 69 роденден, го објави новиот албум Blackstar, кој критичарите веќе го оценуваат како негово најинвентивно дело. Албумот е темелен врз џезот,...

Guns N’Roses повторно во оригиналниот состав

Американскиот хард рок бенд Guns N'Roses ќе настапи во оригиналниот состав на фестивалот Коачела, по 20 години откако Аксел Роуз и Слеш свиреа последен пат заедно. Организаторите на фестивалот, што се одрж...