Дилан, Стоунси и Маккартни може да настапат на ист фестивал

Организаторите на фестивалот Коачела, во Калифорнија, планираат оваа есен „мегафестивал“ на кој би настапиле шест музички легенди, пишува магазинот The Rolling Stone. Дневниот весник The Los Angeles Time...

Техно соработка меѓу Едвард Сноуден и Жан-Мишел Жар

Францускиот композитор зачетник на електронската, амбиентална и њуејџ музика и воедно сопственик на голема технолошка компанија, Жан-Мишел Жар за неколку седмици ќе го издаде својот нов албум под насловот „Elec...

Аксл Роуз нов пејач на AC/DC наместо Брајан Џонсон

Австралиските пионери на хард рокот, бендот AC/DC, најави во саботата дека американскиот пејач Аксл Роуз од бендот Guns N'Roses, ќе го заземе местото на вокалистот Брајан Џонсон кој би можел да оглуви доколку п...

Бендот Rammstein ја тужи Германија поради цензура на албумот „Liebe ist für alle da“

Германскиот хеви-метал бенд Rammstein поднесе тужба против Германија поради албумот „Liebe ist für alle da“ кој во 2009 година беше цензуриран и забранет „поради неморал“.  Во рамките на германската влад...

Концертниот албум на Моторхед излегува во мај

Снимките од некои од последните концерти на британскиот хеви метал бенд Моторхед, чија кариера заврши со смртта на легендарниот фронтмен на групата Леми Килмистер, ќе бидат објавени на албум што ќе излезе на 27...

Адел планира петгодишна пауза за да биде повеќе со синот

 И покрај тоа што светската турнеја ја започна во февруари и досега имаше низа настапи ширум Европа и Северна Америка, британската пејачка наводно планира да земе петгодишна пауза и привремено да се повлече од ...

Стоунси го одржаа историскиот концерт на Куба

Легендарниот британски рок бенд The Rolling Stones во петокот вечерта во кубанската престолнина Хавана го одржаа историскиот концерт пред половина милион луѓе, пренесуваат агенциите. „Знаеме дека нашата ...

Стоунси го одложија концертот на Куба поради Обама

Легендарните The Rolling Stones, кои својот прв концерт  во Хавана требаше да го одржат во неделата, одлучија историскиот настап да го одложат за во петок, 25-ти март, за да не му ги „украдат светлата на сценат...

Почина Џорџ Мартин, легендарниот продуцент на Битлси

Легендарниот музички продуцент Џорџ Мартин, кој ги обликуваше Битлси и ги претвори во најпопуларниот и најважниот бенд на светот, почина во 90-сеттата година од животот, објави Ринго Стар. „Бог да го благо...