Сирија ги повикува сите бегалци да се вратат дома, без коментар за новата одлука на САД

Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид Муалем ги повика бегалците од таа земја да се вратат во своите домови. Тој го повтори владиниот повик до сириските бегалци кои живеат во соседните држави ...

Тереза Меј – Британската премиерка прва гостинка на Трамп во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп, в петок во Белата куќа ќе се сретне со британската премиерка Тереза Меј, соопшти портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер. Тој додаде дека Тереза Меј ќе биде првиот стр...

Пратенички се степаа во турскиот парламент (ВИДЕО)

Три пратенички се пренесени во болница после тепачка помеѓу повеќе пратенички во турскиот парламент за време на дебатата поврзана со усвојувањето на уставните реформи за проширувањето на овластувањата на пр...

Патрушев: Односите помеѓу САД и Русија ќе се нормализираат

Москва, 1 ноември, 2016 - 11:29 (META)  Влошувањето на односите помеѓу Москва и Вашингтон не е во интерес ниту на едната ниту на другата страна, изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај ...

Исландскиот премиер си поднесе оставка

Рејкјавик, 31 октомври, 2016 - 11:34 (META)  Исландскиот премиер, Сигурдур Инги Јохансон, вчера поднесе оставка откако на предвремените парламентарни избори ниту една партија не освои мнозинство, отворајќи п...