Ди Каприо ќе сведочи во случајот за клевета за прототипот на главниот лик во „Волкот од Волстрит“

Холивудската актерска ѕвезда Леонардо Ди Каприо треба да сведочи во судската расправа по тужбата за клевета која ја поднесе едно од лицата кои се земени за прототип за главните ликови во филмот на Мартин Скорсе...

Гитаристот и пејачот на Лед цепелин се бранеа на суд за плагијат

Гитаристот и пејачот на легендарната рок група лед цепелин, во вторник се појавија пред судот во Лос Анџелес, за да се одбранат од обвинението за плагијат. Лед цепелин е обвинет дека за својот класик „St...

Застрелана натпреварувачка на американски The Voice

Кристина Грими, пејачка која се натпреваруваше во американското шоу The Voice починала откако во критична состојба била пренесена во болница откако е застрелана по нејзиниот настап во Орландо, во сојузната држа...

Викторија и Дејвид Бекам сакаат петто дете

Славната двојка Викторија и Дејвид Бекам, велат дека сакаат петто дете и дека почнале да „работат“ на тоа, откри нивната пријателка Тана Ремси.   За да го подобри своето здравје, 42-годишната Викторија, ј...

Џесика Частејн и Винсен Линдон го отворија 69-от филмски фестивал во Кан

„Да живее филмот, да живее Кан, да живеат жените“, извикнаа францускиот актер Винсен Линдон и неговата американска колешка Џесика Частејн отворајќи го во средата вечерта 69-то издание на филмскиот фестивал во К...

Петте „парчиња“ кои направија легенда од Принц

Стотици песни, 39 студиски албуми, од кои четири беа објавени во последната година ипол. Пејачот Принс, или роден како Принс Роџер Нелсон, беше вонредно талентиран и мегапопуларен, и затоа можеше да си дозволи ...

Хитот „Thunderstruck“ на AC/DC го подобрува ефектот на лековите против ракот

Класикот на австралискиот хард-рок бенд AC/DC -„Thunderstruck“, го подобрува ефектот на лековите наменети за борба против ракот, откриле австралиските научници кои овој жесток хит од 1990-те го пуштале за да ги...

Харисон Форд докажа дека е на страната на доброто

Кожната јакна која Харисон Форд како Хан Соло ја носеше во „Војната на ѕвездите“ ќе биде продадена на аукција за помош во истражувањето на епилепсијата. Форд(73) ја потпиша и ја донираше јакната на Хан Сол...

НАЈЧЕСТИОТ МАГНЕТ НА ФРИЖИДЕРИТЕ НА ПОЗНАТИТЕ – СУВЕНИР ОД ПАТУВАЊЕТО ВО БАРСЕЛОНА

Магнетите за фрижидери се пактични мали потсетници од нашите патувања, авантурите и доживувањата на кои со радост се сеќаваме   Лесно се станува ентузијастичен колекционер на магнети токму поради гол...

СМЕЛИ И СВОИ: ТРИ ГЕНЕРАЦИИ KOЧОВСКИ

Приказната за талентот и уникатноста на жените Кочовски почнува со Невена, која освен што долги години помина на сцената како дел од ансамблот „Мањифико“, на своите две ќерки и внуката успеа да им ја пренес...