evropska-komisija-860x680

ЕК во извештајот ќе изнесе забелешки за судството, слободата на медиумите и за корупцијата

Скопје, 4 ноември, 2016 - 12:30 (META)  Европската комисија (ЕК) се очекува следната недела, в среда, да даде условена препорака за почеток на преговорите за евроинтеграција на Македонија, но македонските вл...
obvineti-divo-naselje-ohrid

Обвинети во „Диво Насеље“ префрлени во Охрид, градот под силно обезбедување

Охрид, 4 ноември, 2016 - 10:32 (META)  Од синоќа, центарот на Охрид, околу објектите на Секторот за внатрешни работи, е под силно полициско обезбедување, што предизвика коментари и вознемиреност кај граѓанит...
ustaven-sud-860x670-860x670-860x670

В среда седница на Уставниот суд со новиот претседател, СЈО не е на дневен ред

  Скопје, 4 ноември, 2016 - 10:08 (META)  Уставните судии в среда, 9 ноември, во редовниот термин од 9 часот, ќе ја одржат првата седница со новиот претседател, Никола Ивановски. На седницата, како што...
zaev-izjava

СДСМ в недела на партиски конгрес ќе ги објави листите за пратеници

Скопје, 1 ноември, 2016 - 11:26 (META)  Социјалдемократскиот сојуз в недела на партиски конгрес ќе ги објави кандидатските листи за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори, изјави денеска ...
kire-naumov1

Наумов: Kомпаниите сè уште функционираат без услови за работа во зоната во Визбегово

Скопје, 1 ноември, 2016 - 11:19 (META)  Претставниците на Здружeнието на стопанственици од индустриската зона во Визбегово го информирале дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, за проблеми...
vizuelizacija-soobrakajka2

Спасов, Стамов, Јовановиќ, Урко, Зекиров – сообраќајките и бегањето како неславна навика

Скопје, 1 ноември, 2016 - 11:17 (META)  Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, не е единствениот функционер од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ што учествувал во сообра...
zoran-zaev-na-puc

„Пуч“ пак одложен, Јанева и судијката се скараа

Скопје, 1 ноември, 2016 - 11:11 (META)  Жестока расправија меѓу специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и судијката Љубинка Башевска ја вжешти атмосферата на денешното рочиште од случајот „Пуч“, кое п...
ministerstvo-za-kultura

Министерство за култура: Забраната на ЗАМП за емитување музика е противзаконска

Скопје, 1 ноември, 2016 - 10:25 (META)  Министерство за култура смета дека одлуката на Здружението за заштита на авторски музички права (ЗАМП) за забрана на емитување македонска музика по медиумите е противз...
bogoevski-2

Судењето по тужбата на Ахмети и на Џафери против Богоевски одложено за 27 јануари

Скопје, 31 октомври, 2016 - 11:30 (META)  Денешното рочиште од граѓанската парница меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и вицепремиерот Муса Џафери против поранешниот директор на Управата за безбедност и контрар...
sdsm-sedishte

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ сите се Диме Спасов, затоа мора да ги спречиме!

Скопје, 31 октомври, 2016 - 10:39 (META)  „Никола Груевски и неговите соработници во ВМРО-ДПМНЕ, како Диме Спасов не смеат повеќе да ја водат државата, бидејќи ги загрозуваат животот и безбедноста на граѓани...