rajska-gradina-2

„Рајската градина“, иако недовршена, дење е рај за прошетки, ноќе место за пеколни забави

Скопје, 1 ноември, 2016 - 9:50 (META)  Недовршената рајска градина во општината Аеродром преку ден е рај за прошетки на родители и на деца, а навечер е место за пеколни забави на младите. Тендерот за прое...
3759117672_a5cb95d7c2_z

Нов земјотрес во Скопје

Скопје, 4 октомври, 2016 - 13:04 (META)  Земјотрес со интензитет од 2,7 степени според Рихтеровата скала денеска се почувствува во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на четири километри североисто...
14018106_10208471236891663_2011436241_n-860x680

Утре истекува рокот за пријавување на штетите од поплавите

Скопје, 6 септември, 2016 - 11:47 (META)  Утре истекува рокот што го определи Владата за пријавување на настанатите штети од поплавите што се случија на 6 август 2016 година, за оштетените од населените мест...
Image

Анима Мунди: Да им се помогне и на животните во поплавените подрачја

Да им се помогне и на животните во поплавените подрачја, апелираат од Анима Мунди. „Ги повикуваме граѓаните да се вклучат во акција за спасување на настраданите животни сместувајќи ги на безбедно место, ил...
Andrej-ZHernovski

Жерновски денеска во СЈО за „Скопје 2014“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во 11 часот треба да се појави во Специјалното јавно обвинителство, каде е повикан да даде исказ во врска со проектот „Скопје 2014“ и со деталниот ур...
jsp-avtobusi

Од 1 септември со картичка „скопска“ во сите автобуси

Скопје, 24 јули, 2016 - 15:55 (META)  Од 1 септември целосно се укинуваат хартиените билети. Сите граѓани што се возат со јавниот превоз, задолжително ќе мора да користат персонализирана или непресонализ...
go-sakam-gtc-860x630

„Го сакам ГТЦ“ повика на протест вo среда заедно со „Шарена револуција“

Скопје, 4 јули, 2016 - 19:00 (META)  „Оваа влада е целосно исклучена од реалноста. Дента кога ЕУ ги блокираше ИПА-фондовите и блокираше големи инфраструктурни проекти, како автопатот кај Демир Капија и пруга...
Image (9)

Кампања за одговорно сопствеништво на миленици

Агенцијата за храна и ветеринарство, во петок, во 12 часот ги поканува сите граѓани, медиумите, сопственици на домашни миленици и идни сопственици на домашни миленици, на едукативен, промотивен настан кој ќе се...
Image (6)

Прекршочна пријава за нападот на скопскиот маратон

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочна пријава за физички напад против С.С. кој во неделата на 8-ми мај, за време на одржувањето на скопскиот маратон нападнал граѓанин кој држел транспарент „...