Жерновски денеска во СЈО за „Скопје 2014“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во 11 часот треба да се појави во Специјалното јавно обвинителство, каде е повикан да даде исказ во врска со проектот „Скопје 2014“ и со деталниот ур...

Од 1 септември со картичка „скопска“ во сите автобуси

Скопје, 24 јули, 2016 - 15:55 (META)  Од 1 септември целосно се укинуваат хартиените билети. Сите граѓани што се возат со јавниот превоз, задолжително ќе мора да користат персонализирана или непресонализ...

„Го сакам ГТЦ“ повика на протест вo среда заедно со „Шарена револуција“

Скопје, 4 јули, 2016 - 19:00 (META)  „Оваа влада е целосно исклучена од реалноста. Дента кога ЕУ ги блокираше ИПА-фондовите и блокираше големи инфраструктурни проекти, како автопатот кај Демир Капија и пруга...

Кампања за одговорно сопствеништво на миленици

Агенцијата за храна и ветеринарство, во петок, во 12 часот ги поканува сите граѓани, медиумите, сопственици на домашни миленици и идни сопственици на домашни миленици, на едукативен, промотивен настан кој ќе се...

Прекршочна пријава за нападот на скопскиот маратон

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочна пријава за физички напад против С.С. кој во неделата на 8-ми мај, за време на одржувањето на скопскиот маратон нападнал граѓанин кој држел транспарент „...

Скопје го доби најголемиот Рамстор супер маркет

Како резултат на инвестицискиот раст на Рамстор супер маркетите, денес, во рамките на Скопје Сити Мол, се отвори до сега најголемиот маркет од овој бренд. На површина од 3500 м2 продажна површина новиот простор...

Да го запреме психичкото насилство во училиштата, да создадеме ненасилна младина!

Појавата на психофизичко насилство е еден од најсериозните проблеми со кои се соочува денешното општество, појава која го загрозува психичкиот и физички развој, здравјето и добросостојбата на младите, како и ни...

Центар за трансплантација ќе се отвори во Градската болница во Скопје

Наскоро во Македонија ќе се отвори центар за трансплантација, кој ќе биде сместен во Градската општа болница „8-ми Септември“ и таму ќе се вршат најсложени трансплантации на органи и ткива, како и најсложени хи...