„Скопски џез-фестивал“ ќе се одржи од 13 до 16 октомври

Скопје, 7 октомври, 2016 - 16:37 (META)  Пијанистот Бојан Зулфикарпашиќ ќе го отвори 35. „Скопски џез-фестивал“ на 13 октомври во МНТ. Директорот, Оливер Белопета, денеска на прес-конференција соопшти дек...

Изложба за лица со посебни потреби за да се подигне свесноста за овие граѓани

Скопје, 4 октомври, 2016 - 10:05 (META)  Амбасадата на Шведска, во соработка со Шведскиот институт, вечерва, во 19 часот, ќе ги отвори изложбите „Пристапност“ и „Дизајн за достоинствен живот“ во Дом на АРМ. ...

Алармантна состојбата на мозаиците во Хераклеја

Битола, 22 август, 2016 - 21:00 (META)  Состојбата на мозаиците во Хераклеја е алармантна, оценува академскиот сликар и експерт по мозаици Газанфер Бајрам, по втората фаза од ендоскопското снимање на мозаичн...

Хуманитарна продажна изложба за жртвите од поплавите во Концепт 37

По повод катастрофалните поплави и невремето кои го зафатија Скопје и околината, каде покрај огромните штети имавме и човечки жртви на 9 август вторник, со почеток во 20 часот, во арт-кафето „Концепт 37" ќе се ...

Publicis One & MSLGROUP втора година по ред ќе го поддржат Golden Drum како ексклузивен ПР Агенциски мрежен партнер

Следејќи го успехот на минатогодишната соработка, Publicis One и MSLGROUP уште еднаш ќе ги здружат силите со Golden Drum интернационалниот адвертајзинг фестивал-еден од светските најреномирани креативни натпрев...

Годинешните „Струшки книжевни средби“ во знакот на 155-годишнината од Зборникот на Миладиновци

Охрид, 7 јули, 2016 - 11:34 (META)  Од денеска до 9 јули, во Струга, Охрид и во Вевчани се одржува манифестацијата „Струшки книжевни средби – 2016“. Програмата почнува на Вевчански извори, каде ќе се одрж...

Манифестацијата „Бело лето“ ќе го означи почетокот на летната сезона

Охрид, 1 јули, 2016 - 9:39 (META)  Со традиционалната, овојпат четврта по ред манифестација „Бело лето“, вечерва ќе биде означен официјалниот почеток на летната сезона во Охрид. Манифестацијата почнува во...

Премиера на тетарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“

Ни претставува особено задоволство да ја најавиме премиерата на тетарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“. Премиерната изведба е закажана за Петок(01.07.), 21:00 часот, во Џебното кино на М...

Еко фестивалот „Саунд оф Грин” специјален гостин на „Д Фестивал”

Овогодинешната програмата на музичкиот фестивал „Д фестивал" (15-17 јули) на изненадување на сите посетители ќе биде збогатена со специјалниот гостин еко-фестивалот „Саунд оф грин" (Sound of green) кој ќе придо...

Патрис Скот во Капан Ан

Промотерската организација "Пјурсоул", за оваа сабота (02.07), го најавува  американскиот DJ Патрис Скот и легендата на белградскиот електронски звук Душан Кацаревиќ, кои заедно со резидентниот DJ Томи Бојаџи ќ...