Твитер ја надмина телевизијата на доделувањето на Оскарите

Доделување на Оскарите оваа година достигна најниска гледаност на телевизијата за последните осум години, а од друга стана и најтвитувано во историјата на доделување на овие награди. Церемонијата ја след...

Евровизија го менува начинот на претставување на бодовите

Организаторите на Песна на Евровизија објавија во четврток промена на начинот на претставување на резултатите на телевизија, со што би требало да се зголеми неизвесноста во финалниот дел на емисијата. Пром...

Доделени 58-те Греми награди

Американскиот рапер Кендрик Ламар, поп ѕвездата Тејлор Свифт, братанскиот музичар Ед Ширан, американскиот рок бенд Алабама шејкс и планетарниот хит „Uptown Funk“ на Марк Росон и Бруно Марс победија на 58-та дод...

Во деветтата деценија Софија Лорен во козметичка кампања

Славната италијанска актерка Софија Лорен има 81 година и повеќекратна баба, но сé уште изгледа како за пропагандна кампања за козметички линии, а нејзиниот потфат е спотот за италијанската модна марка „Dolce&a...

Награда за „Трајни музички вредности“ за Игор Џамбазов

Музичката академија на радио "Бубамара" оваа година без двоумење одлучи наградата за „Трајни музички вредности“ да му ја додели на Игор Џамбазов.   Нашиот познат актер и шоумен, ТВ водител, музич...

„Маша и Медо“ ги симнаа Адел и Гангам стајл од листата на најгледани видеа на YouTube

Рускиот анимиран филм „Маша и Медо“, поточно епизодата „Маша и кашата“, според бројот на прегледи на YouТube ги надмина Адел со Hello и Пси со Гангам стајл. Оваа епизода, ставена пред четири години, досега...

Адел не им дозволува на политичарите да ја користат нејзината музика

Британската пејачка Адел објави дека никому не му дозволува да ја користи нејзината музика за политичка кампања. Портпаролот на Адел објави соопштение откако на настапите пред партиските предизбори во ам...

Судот во Њујорк го објави тестаментот на Дејвид Боуви

Дејвид Боуви во својата последна порака завештал неговата пепел да биде развеана „во согласност со будистичкиот ритуал“ на индонезискиот остров Бали, се дознава од тестаментот на славниот британски пејач, музич...

Дејвид Духовни доби ѕвезда на Шеталиштето на славните во Холивуд

Актерот Дејвид Духовни, ѕвезда на култната серија „Досиејата Икс“, доби ѕвезда на Шеталиштето на славните во Холивуд во понеделник, во моментот кога почнува емитувањето на нова сезона од оваа серија. „Ова ...