AC/DC ја одложија турнејата поради опасност од губење на слухот

Австралиската рок група AC/DC ја одложи американската турнеја откако лекарите му советуваа на фронтменот, 68-годишниот Брајaн Џонсон, да престане да настапува доколку сака да го сочува слухот, објави групата на...

Промовирана песната „Дона“ со која Калиопи ќе настапи на Евросонг

Песната „Дона“, со која Калиопи ќе настапи на овогодишното издание на Песна на Евровизија, беше промовирана во понеделник вечер.   Песната е комплетно авторско дело на Ромео Грил, поранешниот соп...

Металика ќе издаде албум во живо снимен во Батаклан

Хеви метал бендот Металика, објавија дека ќе издадат албум со девет песни во живо снимен во Батаклан во Париз, а целиот профит ќе биде наменет за жртвите од терористичкиот напад на 13 ноември лани во истиот клу...

Адел апсолутна победничка на Brit Awards – видео

Британската поп ѕвезда Адел е апсолутна победничка на доделувањето на наградите на британската музичка индустрија, Brit Awards. Адел освои четири награди, за најдобра британска пејачка, најдобар албум „25“, нај...

Сите членови на бендот Viola Beach загинаа во сообраќајка

Четворицата членови на британската инди група Viola Beach и нивниот менаџер загинаа во сообраќајна несреќа во саботата утрото во Шведска, објавија медиумите во неделата. Нивниот автомобил, од засега непо...

Двајца од оригиналната постава на Jefferson Airplane починаа на ист ден

Пол Кантнер, гитарист и еден од основачите на американскиот психоделичен бенд Jefferson Airplane, почина на 28-ми јануари во 74-та година од животот, а на ист ден и на иста возраст почина и оригиналната пејачка...

Џеф Милс и Дерик Меј под палката на Емин Џијан

Македонската продуцентска куќа „Излет мјузик“, во сабота го организира спектакуларниот концертен настап во Мелбурн, Австралија, на двајцата техно диџеи и продуценти Џеф Милс и Дерик Меј, заедно со Симфонискиот ...

Песна на Маџиров во последниот број на Modern Poetry in Translation посветена на преведувачите Греам и Пеги Рид

Последниот број на најстарото британско списание за преводна литература, „Модерн поетри ин транслејшн” (Modern Poetry in Translation) се затвора со песната „Тишината од други места доаѓа” од Никола Маџиров, пос...

Почина пејачот Блек, автор на мегахитот „Wonderful Life“

Британскиот музичар, 53-годишниот Колин Вернкомб, попознат како Блек (Black), најпознат по големиот хит од 1980-те „Wonderful Life“, починал како последица на сообраќајна несреќа во Ирска, објавено е на неговат...