Двојно намален бројот на заболени од грип, сепак бидете внимателни

Во текот на третата недела од јануари, пријавени се 2.417 новозаболени лица од грип, што претставува намалување од 55,8 проценти во споредба со втората недела (од 9 до 15 јануари), кога беа пријавени 5.472 случ...

Еве кој ги тргнал „бомбите“ од ЈуТјуб каналот на СДСМ

Седумнаесетте „бомби“ избришани од официјалниот канал на СДСМ на „Јутјуб“ биле тргнати по пријава од „ОМД Нетворк“, кој е корисникот што досега го правеше истото (бараше да се отстранат) видеа на „Нова ТВ“ ...

Да возиме пар-непар – Предлог до Владата за намалување на загаденоста

Воведување на сообраќаен режим со пар-непар возила и намалено користење на службените возила за 50 прценти од страна на државните и јавните институции предложува Министерството за животна средина и просторн...

Блокада на граничниот премин кон Грција?

Нова блокада од грчките земјоделци на преминот Евзони-Богородица со Македонија е се поизвесна како што се интензивираат земјоделските протести. Кон штрајкот и блокадите на земјоделците се очекува од утре да им ...

Полиена со бензин и запалена гаражата на македонски новинар

Синоќа околу 23 часот, непознати сторители ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот Публикум, Зоран Милошески. Пожарот го забележал станар на соседната зграда, чиј...

Просечната нето-плата во ноември изнесувала нешто над 350 евра

Просечната месечна нето-плата во ноември лани изнесувала 22.380 денари, додека просечната бруто-плата била 32.877 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на просечна...

Наместо прес конференции, СЈО истрагите ќе ги објавува преку соопштенија

Првпат во досегашното постоење, Специјалното јавно обвинителство двете нови истраги со име „Тарифа“ и „Тенк“, наместо на прес-конференција, ги презентираше во јавноста преку соопштение на својата официјална инт...

Временска за денес – Ќе паѓа снег во цела Македонија

Денеска повремено ќе врне снег, а во југоисточните делови врнежите ќе бидат од дожд и од снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Висината на снежната покривка нема значит...