ГС на шест победи од апсолутен рекорд

Шест победи ги делат кошаркарите на Голден Стејт од поставување на апсолутен рекорд според бројот на победи порази во регуларниот дел од сезоната, во НБА лигата. Изминатата ноќ, која ја обележа победата на Хјус...

Американците без Крис Пол на ОИ во Рио

Кошаркарот на ЛА Клиперс, Крис Пол, објави дека нема да игра за репрезентацијата на САД, на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. „Мислам дека телото ми говори да земам малку одмор“, изјавил еден од најдоб...

ГС на седум победи од НБА рекордот

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс направија уште еден чекор кон соборување на апсолутниот рекорд во НБА лигата кој е во сопственост на Чикаго (72-10), откако во ноќта помеѓу неделата и понеделникот славеа над...

НБА: Вестбрук како Џордан

Плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук, изминатата ноќ застана до најголемиот во историјата на кошарката, Мајкл Џордан. Вестбрук го забележа својот 15-ти „трил дабл“ во сезоната, шест во последнио...

АБА: Црвена ѕвезда избори финале

Кошаркарите на Црвена ѕвезда ќе ја бранат титулата во АБА лигата, откако изборија пласман во финалето. Белградскиот тим во полуфиналето ја елиминираше Цедевита со 2-0, откако во вторникот го доби вториот меч во...

Заврши сезоната за Ентони Дејвис

Најдобриот кошаркар на Њу Орлеанс Пеликанс, Ентони Дејвис, поради хроничната повреда на десното раме ја заврши сезоната, а извесно е дека нема да биде ниту во составот на САД кој ќе настапи на Олимписките игри ...

Лин ги сруши Спарси

Кошаркарите на Сан Антонио, по триумфот над Голден Стејт, во првиот нареден меч загубија во Шарлот, иако во еден период од натпреварот имаа предност од 23 поени. Индивидуално, изминатата ноќ во НБА лигата, блес...

Новицки како во најдобрите денови

Далас го победи Портланд со 132:120, по едно продолжение, во најнеисвесниот натпревар, кој изминатата ноќ се одигра во НБА лигата. Блескаше на овој меч Германецот Дирк Новицки, тој постигна 40 поени. Пор...

ГС стигна до 60-та победа, пораз на Кливленд

Убедливите победи на Хјустон, Вашингтон и Окалхома, 60-от триумф на Голден Стејт и поразот на Кливленд во Солт Лејк Сити ги обележаа натпреварите кои во ноќта меѓу понеделникот и вторникот се одиграа во НБА лиг...

НБА: Спарси поставија нов клупски рекорд

Четири натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА, на кои победи забележаа екипите на Сан Антонио, Кливленд, Денвер и Торонто. Сан Антонио ја запиша 55-та победа во сезоната и го забележа најдобриот скор на фр...