Евролига Ф4: Фенер и Антиќ ја напаѓаат европската круна

Германскиот главен град Берлин, од петок до недела, ќе биде домаќин на завршниот турнир во кошаркарската Евролига. Македонската кошарка ќе има свој репрезент на овој турнир во името на Перо Антиќ, кој со Фенерб...

Оклахома во финалето на Западот

Кошаркарите на Оклахома ќе му се спротивставаат на актуелниот шампион Голден Стејт во финалето на Западната конференција, во НБА лигата, откако во полуфиналната серија против Сан Антонио ја решија со 4-2. ...

Вестбрук за брејк на Оклахома

Западната конференција, во НБА лигата. Оклахома, изминатата ноќ, предводена од Расел Вестбрук, направи брејк во Сан Антонио и поведе во серијата со 3-2. Расел Вестбрук имаше учинок од 35 поени, 11 скоков...

Валнчунас не игра до крајот на серијата со Мајами

Центарот на Торонто Репторс, Јонас Валнчунас, ќе ги пропушти останатите натпревари против Мајами Хит, во полуфиналната серија во Источната конференција. Литванскиот репрезентативец го повреди скочниот зг...

Брејк на Далас, ГС може и без Кари

Далас направи брејк во Оклахома со победата 85:84 и го израмни резултатот во плејоф серијата на 1:1, а истиот резултат е и во серијата помеѓу Торонто и Индијана, откако Репторс славеа 98:87. Бранителот на титул...

Евролига: ЦСКА се пласира на завршниот турнир

Кошаркарите на ЦСКА Москва први изборија пласман на завршиниот турнир во Евролигата, откако со максимални 3-0 ја добија четвртфиналната серија со Црвена ѕвезда. По двете тесни победи во Москва, ЦСКА третиот нат...

НБА: Значајни победи за Далас, Детроит и Индијана

Екипите на Далас, Детроит и Индијана изминатата ноќ забележаа значајни победи во борбата за пласман во разигрувањето, во НБА лигата. Далас го совлада Хјустон, Детроит победи во Орландо, а Индијана славеше проти...

НБА: „Виси“ рекордот на ГС, Данкан стигна до 1.000 победи во кариерата

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс направија чекор назад во потера по рекордот на Чикаго Булс (72 победи и 10 порази), откако загубија од Минесота 117:124. Минесота, еден од најмладите тимови во лигата со...

Чикаго ги задржа шансите за пласман во плејофот

Чикаго остана во трката за пласман во плејофот во Источната конфереција, откако со пресврт, забележа победа во Хјустон 103:100. Изминатата ноќ, дербито го одиграа Оклахома и ЛА Клиперс, а славеа домаќините 119:...