Како да не се здебелите оваа зима?

Вообичаено, во тмурните есенски и зимски денови ја менуваме и исхраната. Растат калориите на состојките, а активностите опаѓаат. Качувањето килограми не е невообичаено.

zima_kilogrami_dieta

Сепак, можете да го избегнете истото:

1. Нека вашите оброци се темелат на овошје и зеленчук. Ако не свежи, можете да ги пробате и во замрзната форма.

2. Пронајдете облик на активност кој ви одговара, и кој ќе го правите со мерак.

3. Уживањето во храната, наместо во торти, нека биде во чај со рум, варено вино, топло какао…

4. Супата нека ви стане задолжително предјадење.

5. Секоја вечер десертот нека се состои од шумско овошје, банана, јаболка или мед.

6. Наместо вештачи пијалаци, преорентирајте се на природни чаеви.

7. Спријателете се со јаболките. Печете ги, правете колачи од нив, компот, салата…