Паста со морски плодови

Нешто различно, а многу вкусно. Одлична промена во исхраната, а истовремено и разноврсен посен оброк.

Pasta so morski plodovi

Потребни состојки:

500 гр макарони

500 гр морски плодови

1/2 шолја бело вино

1 чешне лук

магдонос

цеден лимон

масло за готвење

Начин на готвење:

Макароните ги ставаме да се варат во веќе зовриена вода околу 15 мин и потоа ги процедуваме. Ако постите или се храните вегетаријански проверете го составот на ќесичката дали тестенините се посни.

На загреано масло ги пржиме морските плодови околу 5 минути.

За поубав и посочен вкус во тавчето ги додаваме виното магдоносот и лукот

На крај ги мешаме тестенините со морските плодови и ги полеваме со исцедениот лимонов сок.

 

За повеќе превкусни Gotvi.mk рецепти кликнете на линкот.

Превземено од: www.gotvi.mk