Топ 10 вкусни рецепти со брокула

Брокулата содржи големо количество антиоксиданти, а е богата и со А, Ц и Е витамините. Според некои истражувања содржи повеќе витамин Ц од портокалот, а и го забавува процесот на стареење. Малкумина знаат дека брокулата е од оние зеленчуци кои ви помагаат да ослабете.

Brokula

Брокулата содржи калциум и магнезиум кои се неопходни за зајакнување на коските, забите, ноктите, како и на нервите! Содржи и бета каротен, кој ја одржува кожата здрава и со убав тен.

Кога готвите, немојте долго да ја варите, само неколку минути. Или, пак уште подобро, само обарете ја на пареа. Употребувајте ја често брокулата во исхраната, а само мал дел од причините за тоа спомнавме претходно.

Кликни тука за да ги прочиташ овие превкусни топ 10 Gotvi.mk рецепти со брокула.

Превземено од: www.gotvi.mk