Зајакнете го имунитетот со домашен џем

За време на ладните денови, кога сите сме подложни на настинки и вируси, неопходно е да имате здрав препарат кој ќе се грижи за вашиот имунитет.

gumbir_dzem

Витаминската бомба од ѓумбир, мед и лимон има моќ да ги замени сите апчиња и додатоци во исхраната.

За да го подготвите потребни ви се следниве состојки:

1 среден корен од ѓумбир
3 лимони
0,5l мед

Подготовка:

Лимонот измијте го, исечете го на коцки и иситнете го со помош на блендер.

Ѓумбирот излупете го и ситно изрендајте го.

Соединете ги лимоните со ѓумбирот, па прелијте ги со мед. Смесата промешајте ја и ставете ја во голема тегла од 1l.

Џемот можете да го додадете во чајот, да го мачкате на леб или едноставно да земате секојдневно по 1 супена лажица.