Серена против Радванска во полуфиналето на АО

Серена Вилијамс и Агњешка Радванска ја формираа првата полуфинална двојка на женскиот дел од првиот Грен слем во сезоната, Австралија Опен. Во четвртфиналните мечеви Вилијамс ја победи Марија Шарапова, додека Р...

Раониќ испиша нова историја на канадскиот тенис

Милош Раониќ, преку Стан Вавринка, избори пласман меѓу најдобрите осум на Австралија Опен и испиша нова страница во историјата на канадскиот тенис. Раониќ, стана првиот Канаѓанец кој четири пати играл во играл ...

Федерер преку Димитров стигна до 300-та Грен слем победа

Роџер Федерер испиша нова страница во историјата на тенисот, откако во петокот ја забележа својата 300-та победа на Грен слем турнирите. Швајцарецот, во третото коло на Австралија Опен, го совлада Бугаринот Гри...

Рутински победи на Федерер и Серена Вилијамс

Третиот носител на Австралија Опен, Роџер Федерер, лесно избори пласман во третото коло на првиот Грен слем во сезоната. Швајцарецот, благодарение на одличниот сервис славеше над Украинецот Александар Долгополо...

BBC: Тенисери местеле мечеви дури и на Вимблдон

Британскиот сервис BBC пренесува дека постојат докази, дека врвни светски тенисери местеле мечеви дури и на најголемиот од сите турнири, Вимблдон. BBC во текстот тврди дека поседува документи кои докажуваат дек...

Ѓоковиќ и Серена со победи стартуваа на АО

Бранителите на титулите на првиот Грен слем турнир во сезоната, Новак Ѓоковиќ во машка и Серена Вилијамс во женска конкуренција, со максимални победи го започнаа учеството на Аустралиан Опен. Ѓоковиќ, во...