Марија Шарапова позитивна на допинг

Руската тенисерка Марија Шарапова на прес конференција објави дека била позитивна на допинг тестот кој и бил направен на овогодишното издание на Австралијан Опен. Набргу се огласи и Светската анти допинг агенци...

Девис куп репрезентацијата стартува на турнирот во Талин

Тениската репрезентација на Македонија во вторникот ги дозна имињата на противниците, против кои ќе се натпреварува во Третата Европска зона во Девис купот. Домаќин на турнирот е Талин, Естонија, а Македон...

Ѓоковиќ во клубот 700

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ја забележа 700-та победа во кариерата, тој славеше над Тунижанецот Малек Џазири и се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Дубаи. Ѓоковиќ Џазири го победи со 2:0...

Федерер го оперирал коленото

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер, во вторникот го оперирал коленото за да ја санира повредата на менискусот. Федерер, со повредата се здобил по полуфиналниот меч со Новак Ѓоковиќ на Австралијан Опен. ...

АТП: Ѓоковиќ недопирлив на првото место

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, со освоената шеста титула на Австралија Опен, ја задржа огромната предност којашто ја има над своите ривали. На најновата АТП листа, Ѓоковиќ, има 16.790 бодови, 7.845 пов...

Хингинс и Мирза го освоија АО

Швајцарката Мартина Хингинс и Индијката Сања Мирза триумфираа на Австралија Опен во конкуренција на женски двојки. Хингинс и Мирза, кои во Мелбурн беа први носителки, во финалето славеа над чешките тенис...

Серена и Кербер во финалето на АО

Серена Вилијамс и Анжелик Кербер ќе играат во финалето на првиот годинашен Грен слем турнир, Австралија Опен. Бранителката на титулата, Американката Вилијамс, ја продолжи доминацијата против Агњешка Радв...

Мари преку Ферер до полуфиналето на АО

Енди Мари преку Давид Ферер стигна до полуфиналето на Австралија Опен, каде ќе игра против победникот од четвртфиналето помеѓу Гаел Монфис и Милош Раониќ. Мари, во Мелбурн, ја забележа четвртата победа во петти...

АО: Резултат на кариерата за Џоана Конта

Британката Џоана Конта и Германката Анжелик Кербер ја формираа втората полуфинална двојка на Австралија Опен. Победничката од овој дуел во финалето ќе игра против подобрата од мечот помеѓу Серена Вилијамс и Агњ...

Федерер прв полуфиналист во Мелбурн

Роџер Федерер го совлада Томаш Бердих во три сета и избори пласман во полуфиналето на Австралија Опен. Швајцарецот се пласираше во своето 39-то Грен слем полуфинале, а на терените на Мелбурн меѓу најдобрите чет...