Петровиќ го освои фјучерсот во Скопје

Српскиот тенисер Данило Петровиќ го освои првиот фјучерс турнир во Скопје. Петровиќ кој беше поставен за прв носител на турнирот, во финалето го победи Алерксандер Милер од Франција со 6-3, 4-6, 7-6. Прв...

Вимблдон: Можно полуфинале Ѓоковиќ-Федерер

Новак Ѓоковиќ, бранителот на титулата на неофицијалното првенство во тенис Вимблдон, во проектираното полуфинале би можел да се сретне со Роџер Федерер, против кого во претходните две години ја освојуваше титул...

Лауреус: Ѓоковиќ и Серена најдобри светски спортисти

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои престижната награда Лауреус за најдобар светски спортист во 2015 година. На церемонијата која се одржа во Берлин, Ѓоковиќ, трет пат во кариерата ја освои оваа н...

Прво Мастерс полуфинале за Кирјос

Контроверзниот австралиски тенисер, Ник Кирјос избори пласман во полуфиналето на Мастерсот во Мајами, а за влез во финалето ќе се бори со Јапонецот Кеи Нишикори. Кирјос, пласман во своето прво полуфинале...

Директорот на турнирот во Индијан Велс поднесе оставка

Директорот на Мастер турнирот во Индијан Велс, Рејмонд Мур, поради изјавата дека тенисерките им се приколици на тенисерите кои ја користат популарноста на машкиот тенис, поднел неотповиклива оставка на функција...

Сексистички коментар кој „крена прашина“ во тенискиот свет

Извршниот директор на турнирот во Индијан Велс, со изјавата за која многумина сметаат дека е сексистичка, предизвика лавина на коментари во тенискиот свет. „Во наредниот живот би сакал да се вратам како ...

Ѓоковиќ рекордно во Индијан Велс

Новак Ѓоковиќ трета пат во последните три години ја освои титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Најдобриот светски тенисер, во финалето, убедливо го порази Милош Раониќ со 6:2, 6:0. Ѓоковиќ, во н...

Индијан Велс: Делбонис го елиминира Мари

Аргентинецот Федерико Делбонис приреди вистинска сензација на Мастерсот во Индијан Велс, откако во третото коло го елиминираше вториот носите Енди Мари. Делбонис против Мари одигра фантастичен меч, најдо...