Медена диета: Витка става со една лажичка мед

Иако медот секогаш важел за здрава храна многу нутриционисти во последно време го ставаат во групата намирници кои треба да ги избегнувате кога сте на диета. Шкотскиот нутриционист Мајк Мекинс има сосем поинакво мислење.

med

Во оваа диета нема да ви кажуваме што точно да јадете, туку неколку правила за како да ја комбинирате храната што сакате да ја јадете.

Единствено што треба да внимавате се количината и хранливите вредности. Целиот избор на храна останува сами да го комбинирате. Сигурно ќе ги изгубите непосакуваните килограми ако ги следите овие златни правила:

– Заменете го шеќерот со мед. Секое утро и секоја вечер пред спиење испијте шолја топла вода со лажичка мед.

– Користете нерафинирани јаглени хидрати. Во однос на калориите сеедно е дали ќе јадете бел или црн леб. Но голема е разликата во однос на тоа што црниот леб содржи многу похранливи состојки и растителни влакна кои помагаат во варењето. Јаглените хидрати треба да зафаќаат максимум една четвртина од вашиот оброк.

– Јадете протеини во секој оброк за подолго да останете сити. Риба, месо, јајца, зеленчук треба да бидат дел од секој ваш оброк.

– Еден ден неделно, по ваш избор, треба да го поминете без јаглени хидрати. Тоа значи без леб, тестенини и благо.

– Не ја ограничувајте количината на салати. Секојдневно јадете салата, по можност од различен зеленчук.

– Задолжително по две овошки на ден кои не се полни со шеќер.

– Одберете полномасно млеко. Во оваа диета не се бројат мастите. Слободно одберете полномасно млеко, сирење, кашкавал со најдобар вкус кои дури може да ви помогнат за побрзо да се заситите и подолго да ве држат.

– Јадете што и да посакате, колку и да е масно, но не заборавајте наутро и навечер во чаша топла вода или чај да растопите една лажичка мед и по желба малку лимон.

Резултатите ќе бидат видливи веќе по една недела.