Природни решенија за затнат нос

Затнатиот нос е многу честа појава во овој период, која најчесто е предизвикана од воспаленија, настинки и сув воздух.

nastinka

Бидејќи никогаш не е пријатно едвај да земате воздух, испробајте ги овие 7 природни решенија кои веројатно веќе ги имате во кујната.

Масло од ментол – Ставете неколку капки на едно марамче, а потоа вдишете околу 10 пати.

Лук – Консумирајте го додека носот целосно не попушти, со било кој оброк. Ако можете да го поднесете мирисот и вкусот добро изџвакајте го и неколку пати вдишете длабоко.

Јаболков оцет – Сварете половина литар вода и во неа додадете 3 лажици оцет. Правете инхалации неколку пати во денот.

Солена вода – Сварете половина литар вода и додадете 1 лажица морска сол. И со солената вода правете инхалации неколку пати во денот.

Рен – Изрендајте го и помешајте со лажица мед. Мешавината ставете ја на јазикот, вдишете длабоко 10 пати, а потоа голтнете.

Ѓумбир – Исто како кај ренот, помешајте го со мед, вдишете па потоа голтнете. Или може да го додадете во секој оброк.

Корен од слез – Изрендајте го на парчиња и ставете го во 1 литар вода. Оставете да отстои околу половина час, па водата зовријте ја. Правете инхалации околу 3-5 минути.