2 премиери и Фестивал на француски филм во Милениум

Две премиерни филмски остварувања не очекуваат од четврток(16.06) на репертоарот на кино Милениум.

NYSM2

МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)премиера 16.06. (четврток)

режија: Jon M. Chu

улоги: Lizzy Caplan, Daniel Radcliffe, Dave Franco, Morgan Freeman, Woody Harrelson, Michael Caine

времетраење: 115′

жанр: Акција, комедија, трилер

Четворицата магионичари се враќаат во продолжението на возбудливиот трилер што ја воодушеви публиката низ целиот свет.

Една година откако го надмудрија ФБИ и ѝ се додворија на јавноста со својот Робин Худ стил, илузионистите се подготвуваат за големо враќање на сцената. Нивното повторно појавување е со цел да го разоткријат неетичкото работење на технолошкиот магнат, кој ги принудува на грабеж. Нивната единствена надеж е да изведат уште еден спектакуларен трик со кој ќе откријат кој стои зад целата приказна.

 

БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ 3Д(FINDING DORY 3D)премиера 16.06. (четврток)

режија: Andrew Stanton, Angus MacLane

улоги: Ellen DeGeneres, Albert Brooks, Idris Elba, Diane Keaton

времетраење: 97′

жанр: Анимиран, авантура, комедија

По успехот со филмот за Немо, филмските студија Дизни и Пиксар се враќаат на големото платно со нов филм, кој едноставно е продолжение на „Барајќи го Немо“, со омилените ликови Мерлин, Дори и Немо.

Кога Дори ќе сфати дека нејзиното семејство ја бара, тројцата пријатели тргнуваат во животна авантура преку океанот, па сѐ до престижниот центар за рехабилитација и атрактивен аквариум на Калифорнискиот институт за подводен свет. За да ги најде своите родители Дори бара помош од тројцата најлукави во Институтот: Хенк, октоподот што се расправа со сите и бега од работа, белиот кит Бејли, кој мисли дека неговите сетила за ориентација не работат и белата кратковидна ајкула. Заедно со тимот од Институтот и со своите пријатели Дори ќе се обиде да ја ги пронајде своите најблиски.

 

ЧЕТВРТОК(16.06.):

13:00 БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY)премиера

15:00 -ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D)

17:30 МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2) – премиера

20:30“СТРАВ”/ “La Peur” (ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

22:30 -„УТРЕ“ / “Demain” (ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

 

ПЕТОК(17.06.):

13:00 БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY)

15:00 -ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D)

17:30 МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)

21:00„ФАТИМА“ / “Fatima” (ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

23:00 -„ЛЕТО“ / “La Belle saison” (ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

 

САБОТА(18.06.):

11:00 АЛИСА ЗАД ОГЛЕДАЛОТО (ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS)

13:00 БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY)

15:00 -ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D)

17:30 МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)

20:30„НИ НА НЕБО НИ НА ЗЕМЈА“ / “Ni le cielni la terre” (ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ)

22:30 -МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)

 

НЕДЕЛА (19.06.):

11:00 АЛИСА ЗАД ОГЛЕДАЛОТО (ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS)

13:00 БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY)

15:00 -ИГРА НА ПАРИ (Money Monster)

17:30 НИНЏА ЖЕЛКИ: ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД СЕНКА (Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows)

20:00МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)

22:00-ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D)

 

ПОНЕДЕЛНИКСРЕДА (20.06. – 22.06.):

13:00 БАРАЈЌИ ЈА ДОРИ (FINDING DORY)

15:00 -ИГРА НА ПАРИ (Money Monster)

17:30 НИНЏА ЖЕЛКИ: ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД СЕНКА (Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows)

20:00МАЈСТОРИ НА ИЛУЗИЈАТА 2 (NOW YOU SEE ME 2)

22:00-ВОРКРАФТ: ПОЧЕТОК 3Д (WARCRAFT 3D)