Музиката делува терапевтски, го поттикнува памтењето и придонесува за подобро расположение

Музиката и пеењето имаат позитивно влијание врз когнитивните и емоционалните способности и придонесуваат за подобро расположение, тврдат финските научници. Слушањето музика или пеењето на ведри песни го ...

Кинески ресторан им наплатил на гостите дишење чист воздух

Чистиот воздух во Кина доби своја цена. Имено, заради густиот смог што прекри делови од земјата, сопственик на ресторан во источниот кинески град Зангјиаганг набавил неколку апарати за филтрирање на воздухот и ...

Рекордни 19 Целзиусови степени во Њујорк

Во Њујорк, кој инаку е познат по острите зими, во неделата кон средината на денот се измерени рекордни 19 Целзиусови степени, претходни никогаш не забележани на 13-ти декември, соопшти националната метеоролошка...

Десетици се јавиле во полиција тврдејќи дека парите пронајдени во Дунав се нивни

Многу наводни сопственици се јавиле на виенската полиција, тврдејќи дека парите што пливаа по Дунав се нивни, а полицијата проверува кој дал лажен исказ за сопственоста на банкнотите. Десетици луѓе се ја...

Научниците напредуваат кон вештачката интелигенции

Научниците создале уред кој го имитира начинот на кој учи човечкиот мозок, што претставува напредок во истражувањето на вештачката интелигенција. Сегашните информатички програми можат да го препознаат чове...

Песот на израелскиот премиер каснал двајца политичари на свеченоста во чест на Ханука

Кучката Каја, неодамна вдомена во семејството на израелскиот премиер Венјамин Нетанјаху, веќе запозна неколкумина високопозиционирани политичари, меѓу нив и американскиот државен секретар, а во среда запознавањ...

Родени првите кученца зачнати со вештачко оплодување

Првите кученца зачнати со потпомогнато оплодување ги окоти кучка, сурогат мајка во САД, по децении несупешни обиди за примена на тој метод кај кучињата, објавија американските научници во среда. Успешнот...

Јапонската полиција воведува пресретнувачи на дронови

Полицијата во Токио во служба ќе воведе дрон чија задача ќе биде да пресретнува сомнителни дронови во чувствителни подрачја, јавуваат локалните медиуми. Откако во април оваа година на покривот на резиден...

За пет години ќе изумрат смартфоните

Речиси секој од нас секој слободен момент го поминува користејќи го својот смартфон, меѓутоа, тоа наскоро може да се промени. Извештајот на телекомуникациските стручњаци сугерира дека паметните телефони ...