Монт Еверест се топи

Глечерите на Монт Еверест се намалиле за 28 отсто во изминатите 40 години, покажало истражувањето што го спровеле кинеските научници. Мерењата на највисоката планина на светот на границата меѓу Кина и Не...

Трансплантација на пенис за ранетите американски ветерани

Хирурзите се подготвуваат за првата трансплантација на пенис којашто ќе биде изведена во САД, во настојувањата да им се помогне на повредените американски воени ветерани. Во текот на дванаесетчасовната о...

Што кога ќе ви кажат: Преквалификувани сте!

Добивте повик за интервју, совршено се уклопувате во таа работа, но работите тргнуваат на лошо. На крајот на ветувачкиот разговор за работа слушате: „Хмм, преквалификувани сте за оваа позиција..“. Што зн...

Скелетот на тирексот Тристан ќе биде изложен во Берлин

Еден од најдобро зачуваните примероци на скелет од диносауруси од видот Тираносаурус рекс во светот, во декември ќе биде изложен во Природонаучниот музеј во Берлин, каде што посетителите ќе може да го видат сле...

Рибар „уловил“ во Дунав 100.000 евра

Полицијата во Виена пронашла во Дунав банкноти вредни повеќе од 100.000 евра, кои од водата за време на викендот ги извадиле пожарникарите, соопшти во понеделник полицијата. Не е познато како парите се н...

Германскa историчарка појаснува какво значење Хитлер ѝ придавал на облеката

Германската историчарка Естер Софија Зјундерхауф која работи на книга за стилот на облекување на нацистичкиот водач Адолф Хитлер, ги анализирала фотографиите кои ги направил неговиот личен фотограф Хајнрих Хофм...

Најсилна ерупција на Етна во последните две децении

Вулканот Етна, на Сицилија, в петокот еруптираше најсилно во последните дваесет години, а столбот од чад и гас висок 13 километри се издигнуваше на лавата, објави италијанскиот институт за геофизика и вулканоло...

Цукерберг доби ќеркичка и 99 отсто од акциите на Facebook ги дава во добротворни цели

Основачот и сопственик на најголемата социјална мрежа на светот Facebook, Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чан, објавија во вторникот дека го добија првото дете – ќеркичка, и дека 99 отсто од своите ак...

Научниците измислија фластер што ја менува бојата кога ќе се појави инфекција

  Медицински фластери и завои што ја менуваат бојата штом ‘детектираат’ развој на инфекција на изгореницата, раната или повредата, наскоро би можело да го намали непотребното користење антибиотици, тврд...