Причини зошто секој ден треба да јадете мед и цимет

Можеби ви звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет може да ги излечи скоро сите болести. А, што е најдобро овие намирници спаѓаат во едни од најевтините.

med_cimet

Сите лекари и нутриционисти започнаа да препорачуваат барем еднаш во денот да намачкате мед и цимет на парче леб и да го консумирате за појадок или наместо десерт.

Зошто? Постојат најмалку 9 причини.

Срцеви заболувања

Наместо мармалад, на леб намачкајте си мед заедно со 1 кафена лажичка цимет во прав и појадувајте. Редовното консумирање ќе ви помогне да го излекувате дури и хроничниот артритис.

Висок холестерол

Помешајте 2 супени лажички мед и 3 кафени лажички цимет во голема чаша за чај. Откога тоа ќе го испиете, нивото на холестерол ќе ви се намали за 10% во рок од 2 часа.

Артритис

Во чаша жешка вода измешајте 2 лажици мед и 1 лажица цимет во прав. Пијалакот консумирајте го наутро и навечер. При редовно консумирање може да се излечи дури и хроничниот артритис.

Настинка

Доколку сте настинати, земајте 1 кафена лажичка мед со ¼ кафена лажичка цимет. Секое утро, 3 дена по ред консумирајте од оваа мешавина и ја решите настинката, кашлицата и затнатиот нос.

Имунитет

Дневното консумирање на мед и цимет во прав, го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси.

Грип

Шпанските доктори откриле дека медот содржи природни состојки кои ги убиваат вирусите и го штитат организмот од грип.

Слабеење

Зовријте мед и цимет во прав во 1 чаша вода. Секое утро пијте од пијалакот на празен желудник, половина час пред појадокот. Ако редовно го консумирате со тек на време ќе забележите губење на килограмите.

Лош здив

Секое утро мијте ја устата со топла вода, помешана со 1 кафена лажичка мед и цимет. Ова ќе ви помогне да го задржите свежиот здив во текот на целиот ден.

Болки во желудникот

Во било кој облик и да ја консумирате, мешавината од мед и цимет значително ќе ги намалат болките во желудникот.