Почина актерот Алан Рикман

Ѕвездата на филмовите „Хари Потер“ и „Умри машки“, еден од најсаканите британски актери, Алан Рикман почина на возраст од 69 години во Лондон. Повеќе од триесет години Алан Рикман беше меѓу омилените бри...

Номинации за Оскар 2016, ФХ3Х учествуваше во ефектите на два номинирани филма

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х го објави своето учество во визуелните ефекти на два филма номинирани за највисокото признание во индустријата, Оскар за најдобри визуелни ефекти ...

Репертоар на кино Милениум

Неделава која следува во централните термини не дочекува повторно Тарантино и неговата „Омразена осумка", како и филмот кој „растури" на кино-благајните ширум светот ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ: СИЛАТА СЕ БУДИ 3Д (STAR W...

Апсолутни победници на Златен глобус 2016 Леонардо ди Каприо и „The Revenant”

Апсолутен победник на 73. доделување на филмските награди е филмот „The Revenant", додека главниот актер во него, Леонардо ди Каприо е најдобар актер. Филмот „The Revenant", според изборот на странските ...

Прв пат во Македонија-премиерa на сериите “Милијарди“ и “Без граници“

Дека Македонија конечно фати чекор со останатокот од светот по прашањето на новите серии, докажуваат новите премиери закажани за јануари на Pickbox кои имаме прилика да ги гледаме први. Од 12.1. понудата за гле...

Милчо Mанчевски предава и снима во Куба

Најтрофејниот македонски филмски уметник Милчо Манчевски е ангажиран за професор на Државната филмска академија во Хавана, Куба. Манчевски во текот на јануари ќе предава на постдипломците по филмска режи...

„Осумката“ на Тарантино, премиерно во Милениум!

Ни претставува особена чест и задоволство да ја најавиме премиерата на осмото режисерско остварување на фантастичниот Квентин Тарантино. Филмот ОМРАЗЕНАТА ОСУМКА (THE HATEFUL EIGHT), од 08.01. на репертоарот на...

Специјалната епизода на „Шерлок“ ексклузивно на MaxTV

Епизодата на „Шерлок“ е достапна на 8 Јануари во Pickbox видеотеката, каде што може да се гледаат и преостанатите 3 сезони од серијата Најпознатиот детектив на светот пристигнува во Pickbox видеотеката, ...

Антонио Бандерас ќе се појави во биографски филм за Версаче

Данскиот режисер Биле Аугуст најави снимање на филм за италијанскиот моден креатор Џани Версаче, во кој ќе глуми шпанскиот актер Антонио Бандерас. Аугуст на филмскиот фестивал во Капри најави дека филмот...