Според заработката „Кунг Фу Панда“ го надмина „Повратник“

Третото продолжение од анимираниот филм „Кунг Фу Панда“ бил најгледаниот изминатиот викенд во Соединетите држави. „Кунг Фу Панда 3“, во кој гласовите ги позајмуваа холивудските ѕвезди како Џек Блек, Анџе...

Филмот „Раѓањето на нацијата“ за бунтот на робовите награден на Санденс

 Американскиот филм „Раѓањето на нацијата“, драма којашто раскажува за бунтот на робовите во XIX век во американската сојузна држава Вирџинија, ја однесе главната награда на реномираниот фестивал на независниот...

Мориконе доби Златен глобус

На италијанскиот композитор Енио Мориконе, кој се прослави со својата работа на филмот, му е врачен Златниот глобус за музиката во филмот „Омразените осуммина“ на Квентин Тарантино. Прославениот Енио Мор...

Ларсон и ДиКаприо триумфираа на доделувањето на наградите од колегите

Бри Ларсон и Леонардо ДиКаприо уште повеќе се доближија до Оскарите, триумфирајќи во саботата навечер на доделувањето на филмските награди SAG (Screen Actors Guild – Здружението на филмските и телевизиските акт...

Три премиери во Кино Милениум

Ни претставува особено задоволство да го најавиме програмскиот распоред на кино Милениум за неделата која следува, во која не очекуваат премиери на 3 актуелни филмски остварувања. Четврток(28.01.) во главн...

Американските продуценти го наградија филмот „Облог на векот“

Филмот „Облог на векот“ (The Big Short) ја освои наградата за најдобар филм што ја доделува Здружението на американските продуценти (Producers Guild of America), еден месец пред доделувањето на најпрестижните ф...

Џенифер Лоренс во улогата на љубовницата на Фидел Кастро

Добитничката на годишната награда Златен глобус за најдобра женска улога во филмот „Џој“, инспириран од животот на славната деловна жена Џој Мангано, актерката Џенифер Лоренс, повторно ќе толкува вистински женс...

Повиците за бојкот на Оскарите не наидуваат на одѕив

Четири американски филмски ѕвезди објавија дека следниот месец ќе го бојкотираат доделувањето на најпрестижните филмски награди – Оскарите, бидејќи меѓу номинираните актери втора година по ред нема ниеден афроа...

Започна снимањето на краткиот игран филм “Ќе дојдат децата”

Продуцентската куќа „Круг филм“, соопшти дека во тек е снимањето на краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“, во режија на Ана Јакимска, а по сценарио на Бранко Костески. Снимањето на филмот се одвива на п...

Русите ќе снимаат филм за Ленин со Ди Каприо во главна улога

Водечкото руско филмско студио „Ленфилм“ соопшти дека е подготвен за снимање на филм за водачот на руската револуција, Владимир Илич Ленин, а глaвната улога ќе му биде доверена на Леонардо Ди Каприо. Изј...