Падна првата клапа на „Бикини“ на Милчо Манчевски

Во Ист Вилиџ на Менхетен падна првата клапа на „Бикини“,  петтиот игран филм Милчо Манчевски што се снима во Њујорк. Снимањето продолжува во Вилијамсбург, на повеќе локации низ Њујорк како и во едно студ...

„Лутите птици“ во кино Милениум!

По фантастичниот успех на видео играта, на големото платно ни пристигнува ФИЛМОТ НА ЛУТИТЕ ПТИЦИ.  Од четврток(12.05.), на репертоарот на кино Милениум филмот кој ќе ги забавува најмладите, а богами и во...

Премиера на краткометражен македонски филм и холивудски мега-хит во кино Милениум!

Ни претставува особена чест да ја најавиме премиерата на краткометражниот македонски филм „Еклер", во режија на Марко Ѓоковиќ. Во главните улоги настапуваат Давид Тодосевски, Дина Јовевска, Sвездана Ангеловска,...

Вистинска пиратска авантура на Pickbox

Тие не се „Пиратите од Карибите“, еден од нив не е Џони Деп, но нема сомнеж дека се пирати и секако дека дејствуваат на Карибите. Дружината од серијата Црни едра (Black Sails),чија прва епизода од 1.5. можете д...

Репертоар на кино Милениум

Неделава која следува, на репертоарот на кино Милениум повторно ќе имаме можност да го погледнеме најновиот македонски филмски продукт, филмот „ЏГАН", во режија на Вардан Тозија.  Одличните критики и интерес...

Нов репертоар на кино Милениум

Од четврток(17.03.) две премиерни филмски остварувања следуваат на репертоарот на кино Милениум. ПАДОТ НА ЛОНДОН (LONDON HAS FALLEN) на режисерот Babak Najafi, со одлична актерска екипа Gerard Butler, Morg...

Добитниците на Оскари 2016

Како и секоја година, 88. доделување на престижните награди Оскар се одржа во Долби Театарот во Холивуд. Најдобро изворно сценарио: "Spotlight" Најдобро адаптирано сценарио: "The Big Short" Најдобр...