NASA: Атмосферата на Марс во минатото содржела „многу кислород“

Роботизираната подвижна лабораторија Curiosity во карпите на планетата Марс открила траги на манган оксид, што укажува на тоа дека во далечното минато атмосферата на Црвената планета содржела многу повеќе кисло...

Регрутација на креативни идеи за дизајнирање Topsi ID картичка

Млади креативци, аванградни момци и девојки, иновативни предводниции сите умешни, досетливи, креативно ангажирани умови, веќе активно се пријавуваат во предизвикот на Стопанска банка и тимот на TOPSI што е одли...

Научниците ја откриваат врска меѓу климата и криминалот

Истражувачите од универзитетот во холандски Амстердам и од американската сојузна држава Охајо, ја откриле директната корелација меѓу температурите на воздухот и нивото ја криминалитет, се наведува во студијата ...

Предметите на Витни Хјустон продадени за половина милион долари

Чифтот патики, кои славниот кошаркар Мајкл Џордан ѝ ги подарил на покојната пејачка Витни Хјустон, продаден се на наддавање за 20.000 долари, во рамките на продажбата на предметите на покојната ѕвезда за која к...

Го „ослободиле огнот во себе“ па завршиле во болница

Близу 40 луѓе се повредени по одењето преку жежок јаглен како дел од семинар за самопомош кој мотивацискиот говорник Тони Робинс го одржувал во американската сојузна држава Тексас. Учесниците на семинаро...

Откриен нов сателит на Земјата, кој кружел веќе стотина години.ВИДEО

Астрономите открија нов ткн квази-сателит, или „мини Месечина“ на Земјата, астероидот 2016 НОЗ, кој станал привремен природен сателит на нашата планета пред околу стотина година, и ќе кружи околу неа уште некол...

Научниците открија гени зомби

Американските научници откриле низа од ткн „зомби гени“, кои се активни во клетките неколку дена по смртта на организмот, се наведува во статијата објавена во електронската библиотека bioRxiv.org. „За на...

Како да знаете дека миленикот е во болки

Лечењето болки кај вашиот миленик може да биде тешко затоа што за разлика од луѓето, кои знаат од кај им доаѓа болката, кај милениците не е така.   Знаци кои укажуваат дека миленикот трпи болка: ...