Неодоливи посни макарони

Колку знаат да бидат вкусни и неодоливи посните/вегетаријанските јадења се гледа уште од фотографијата :) Еве што ви е потребно за да го направите ги овој рецепт: 500 гр макарони 300 гр печурки ...

Паста со морски плодови

Нешто различно, а многу вкусно. Одлична промена во исхраната, а истовремено и разноврсен посен оброк. Потребни состојки: 500 гр макарони 500 гр морски плодови 1/2 шолја бело вино 1 чешне лук ...

Топ 10 вкусни рецепти за домашни пити

Нека овој викенд биде пита викенд. Направете солена или блага пита по ваш вкус за целото семејство и уживајте во вкусните моменти. За прв пат, зборот ”пита” како кулинарски термин се појавил во Англија, ...

Топ 10 вкусни рецепти со брокула

Брокулата содржи големо количество антиоксиданти, а е богата и со А, Ц и Е витамините. Според некои истражувања содржи повеќе витамин Ц од портокалот, а и го забавува процесот на стареење. Малкумина знаат дека ...

Чоко кокос коцки

Превкусен десерт подготвен на Gotvi.mk. Откако ќе ги направите сите ќе ви го бараат рецептот. Потребни состојки: 3 јајца 6 шолји шеќер 4 шолји млеко 8 шолји брашно 1 прашок за пециво 1 ...

Цезар салата

Секој ресторан приготвува цезар салата со различен вкус. Gotvi.mk рецептот прочитајте го тука. Потребни состојки: 1 пилешки стек зелена салата запечен леб или кубети шери домати пармезан др...

Брзи чоколадни мафини

За сите љубители на чоколадните благи, ова е вистинскиот десерт :-) Еве како да го направите. Потребни состојки: 2 јајца 4 лажици брашно 2 лажици шеќер 50 мл млеко 1 лажица путер 100 грама ...

Како да го продолжите рокот на цвеќињата

За да би траеле букетите подолго, професионалните цвеќари понекогаш додаваат посебни мешавини кои го спречуваат развојот на бактериите и дополнително го хранат цвеќето со хранливи материи. Тоа можете да го напр...