Актерот Стивен Сигал доби српски пасош

Српскиот премиер Александар Вучиќ во вторникот во Белград му го врачи српскиот пасош на американскиот актер, херој од акционите филмови, музичар и хуманитарец Стивен Сигал, кој минатата седмица доби српско држа...

Музичкиот гениј Дејвид Боуви

Дејвид Боуви беше еден од највлијателните музичари на своето време, кој постојано одново ја редифинираше своја личности и својот звук, од хипиевскиот албум „Space Oddity“ од доцните шеесетти години на минатиот ...

Апсолутни победници на Златен глобус 2016 Леонардо ди Каприо и „The Revenant”

Апсолутен победник на 73. доделување на филмските награди е филмот „The Revenant", додека главниот актер во него, Леонардо ди Каприо е најдобар актер. Филмот „The Revenant", според изборот на странските ...

Почина Дејвид Боуви

Музичката икона Дејвид Боуви почина ноќта кон понеделникот, по 18-месечна борба со ракот, соопшти неговото семејство. „Дејвид Боуви почина мирно, опкружен со семејството, по 18-месечна храбра битка со ра...

Дејвид Боуви издаде нов албум на својот роденден

Легендарниот британски музичар Дејвид Боуви во петок, на својот 69 роденден, го објави новиот албум Blackstar, кој критичарите веќе го оценуваат како негово најинвентивно дело. Албумот е темелен врз џезот,...

Прв пат во Македонија-премиерa на сериите “Милијарди“ и “Без граници“

Дека Македонија конечно фати чекор со останатокот од светот по прашањето на новите серии, докажуваат новите премиери закажани за јануари на Pickbox кои имаме прилика да ги гледаме први. Од 12.1. понудата за гле...

Милчо Mанчевски предава и снима во Куба

Најтрофејниот македонски филмски уметник Милчо Манчевски е ангажиран за професор на Државната филмска академија во Хавана, Куба. Манчевски во текот на јануари ќе предава на постдипломците по филмска режи...

Обвинителството одби кривично да го гони Бил Козби

Окружната обвинителка на Лос Анџелес одби да подигне обвинение против 78-годишниот комичар Бил Козби врз основа на тврдењето на две жени кои го обвинуваат за сексуално злоставување во одвоени случаи, едниот од ...

„Осумката“ на Тарантино, премиерно во Милениум!

Ни претставува особена чест и задоволство да ја најавиме премиерата на осмото режисерско остварување на фантастичниот Квентин Тарантино. Филмот ОМРАЗЕНАТА ОСУМКА (THE HATEFUL EIGHT), од 08.01. на репертоарот на...